Porošenko utekl z mítinku

V sobotu se Kyjevě konala demonstrace pravicové organizace Národní korpus, která přerostla v bitku s policií. Demonstranti akci nazvali Den hněvu.

Požadovali uvěznění prezidenta Petra Porošenka, který se podle nich podílel na krádežích ze státní pokladny. Skandál kolem předraženého prodeje zbraní pro ukrajinskou armádu se provalil koncem února, kdy vyšlo najevo, že náměstek Rady národní bezpečnosti Oleg Gladkovský a jeho syn Igor načerno nakupovali v Rusku náhradní díly pro zbraně ukrajinské armády, ovšem jejich cenu při prodeji ukrajinským opravárenským závodům několikanásobně zvyšovali. Gladkovský už léta patří k nejbližším spolupracovníkům Porošenka.

Kyjevskou demonstraci policie rozehnala, její účastníci se pak přesunuli do města Čerkasy, kde měl Porošenko naplánován předvolební mítink. Toho členové Národního korpusu využili a hlasitě se dožadovali odpovědí na své otázky. »Od našich otázek neutečeš!« »Stůj a odpověz nám!« Tak pokřikovali na prezidenta, který se po chvíli rozhodl utéct obklopen svou ochrankou a silnými oddíly policie.

Když demonstranti viděli Porošenkův útěk, vydali se za ním a pokusili se zablokovat auta prezidentské kolony. To se jim nepovedlo, zranili však 22 policistů, přičemž 19 policistů bylo hospitalizováno. Přitom demonstrantů bylo podle serveru Strana.ua asi třicet. Policie se hájí tím, že šlo o agresivní chuligány, kteří prý policisty provokovali, zapalovali přinesené pochodně a dokonce prý použili slzný plyn. Podle policejní zprávy se jen »s nasazením všech sil podařilo zajistit bezpečnost hlavy státu«. Volby se na Ukrajině uskuteční 31. března. Porošenko kandiduje na druhý mandát, v sociologických výzkumech se ale umisťuje na druhém až třetím místě.

(pe)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 87 hlasů.

(pe)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Prokopic.Karel
2019-03-12 06:19
Malý dodatek: DĚKUJI Vám za tento článek.
Prokopic.Karel
2019-03-11 20:48
Protože marodím, tak jsem celý den koukal na TV, na Naši Nezávislou
Veřejnoprávní. Zpráv tam vysílají hafo. O tomhle tam nepadlo ani
jedno slovo. Není to první případ, kdy tato "naše TV"
vysílá jen to, co se jí a Bruselu hodí do krámu.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.