FOTO - Pixabay

Britští labouristé pro setrvání v EU

Britští labouristé by měli podpořit setrvání v Evropské unii, bude-li se rozhodovat ve druhém referendu. Televizi Sky News to řekl labouristický stínový ministr pro brexit Keir Starmer.

V zítřejším hlasování o brexitové dohodě by ale podle něj strana neměla podporu pro druhé referendum hledat.

Mayová chce zítra nechat Dolní sněmovnu znovu hlasovat o dohodě o odchodu Británie z EU. Pokud ji sněmovna opět odmítne, bude ve středu hlasovat o tom, zda má země odejít z EU bez dohody. A jestliže britští poslanci odmítnou jak brexitovou dohodu, tak brexit bez dohody, budou ve čtvrtek hlasovat o odkladu odchodu země z EU. Datum brexitu je stanoveno na 29. březen, s odkladem by muselo souhlasit všech 27 zbylých států EU.

Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt v rozhovoru s BBC řekl, že »vítr fouká do plachet těch, kdo chtějí brexit zastavit«. Země se dostává do nebezpečných vod, pokud by se nepodařilo brexit realizovat, bylo by to pro vládnoucí konzervativce »zničující«, řekl. »Pokud chcete brexit zastavit, potřebujete k tomu jen tři věci: shodit dohodu (s EU) ze stolu, domoci se odkladu a pak vyvolat druhé referendum. Dvě z těchto tří věcí mohou tito lidé dostat během tří týdnů a pak může docela dobře následovat i ta třetí,« prohlásil Hunt.

Podle vůdců dvou silných euroskeptických parlamentních skupin utrpí plán Mayové v úterý v parlamentu těžkou porážku, protože premiérka nedojednala s EU žádné větší změny. Nigel Dodds, místopředseda severoirské Demokratické unionistické strany (DUP), která podporuje menšinovou vládu, a Steve Baker, reprezentant probrexitových konzervativců, to napsali v článku v listu The Sunday Times. Politická situace v zemi je podle nich chmurná a dohodu parlament »důrazně« odmítne. »Nezměněnou brexitovou dohodu značná část konzervativců a poslanců DUP důrazně odmítne, bude-li znovu Dolní sněmovně předložena,« napsali. Jakýkoli odklad brexitu by podle Doddse a Bakera kromě toho byl politickou kalamitou. Znamenal by prodlužování nejistoty a Británii by způsobil »nepředvídatelné škody«. Demokracie by v takovém případě byla prý fakticky mrtvá.

Nedělník The Sunday Times napsal, že Mayová bojuje o přežití v úřadu předsedkyně vlády. Její poradci prý zvažují, že ve snaze prosadit dohodu o brexitu ji přinutí, aby nabídla rezignaci. Ministři její vlády údajně debatují, zda nemají trvat na tom, aby odešla už příští týden. Před »totální nejistotou« v případě odmítnutí dohody o odchodu z EU v rozhovoru pro Sky News varoval ministr zdravotnictví Matt Hancock. Nedomnívá se, že porážka Mayové v úterním hlasování je nevyhnutelná. »Pokud se ale hlasování nepovede, nikdo neví, co se stane. Vše, co bude následovat, bude totálně nejisté – to by byla jediná jistota,« poznamenal Hancock.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.