Izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Ilustrační FOTO - Haló noviny

Rasista Netanjahu

Izrael je vlastí pouze židovských obyvatel. V neděli to na instagramu napsal izraelský premiér Benjamin Netanjahu v reakci na izraelskou herečku Rotem Selaovou, která se zastala izraelských Arabů. Ti v devítimilionové zemi tvoří 20 % populace.

Netanjahu před blížícími se dubnovými volbami opakovaně prohlásil, že jeho rivalové chtějí vytvořit vládu s arabskými politickými stranami. Selaová se proti takovýmto komentářům ohradila. »Kdy zatraceně někdo v této vládě řekne veřejnosti, že Izrael je zemí všech jeho občanů,« napsala herečka na Instagramu.

Netanjahu pod jejím příspěvkem uvedl, že tomu tak není. »Izrael není státem všech jeho občanů,« odpověděl. »Izrael je národním státem pouze Židů,« dodal premiér s odkazem na sporný zákon, který loni země přijala. Tento zákon definoval Izrael jako stát židovského národa.

Netanjahu doplnil, že arabští občané mají v Izraeli stejná občanská práva jako všichni ostatní, země ale není jejich národním státem.

Není to jediný kontroverzní krok, který premiér kvůli volbám učinil. V únoru ve snaze posílit pravici přiměl ke sjednocení krajní pravici s náboženskými stranami, což vyvolalo kritické reakce i mezi americkými židovskými organizacemi.

Do sporu se vmísil v izraelský prezident Reuven Rivlin. Prohlásil, že Izrael je zemí, kde pro všechny občany platí stejná práva. Rivlin loni před přijetím výš zmíněného zákona varoval.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.4, celkem 5 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-03-13 12:19
Židovskou chytrost, předčí jedině židovská hloupost. V podaní
Zemanova přítele Netanjahua. Tomu se říká, nepoučit se z chyb
jiných, konkrétně Adolfových.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.