Ilustrační FOTO - Pixabay

Dovoz roste mnohem rychleji než vývoz

Bilance zahraničního obchodu se zbožím v národním pojetí v běžných cenách skončila v lednu podle předběžných údajů Českého statistického úřadu přebytkem 12,1 miliardy korun, který byl meziročně o 7,7 mld. Kč nižší.

Celkovou bilanci nepříznivě ovlivnilo především prohloubení schodku bilance s počítači, elektronickými a optickými přístroji o 5,7 mld. Kč a ropou a zemním plynem o 1,6 mld. Kč. Nižší přebytek vykázaly bilance motorových vozidel (o 1,9 mld. Kč) a strojů a zařízení (o jednu miliardu).

Příznivě se na celkovém saldu odrazila zejména lepší bilance ostatních dopravních prostředků a zařízení o dvě miliardy korun a nižší schodek bilance základních kovů o 1,2 mld. Kč.

Bilance zahraničního obchodu se státy evropské osmadvacítky skončila v lednu přebytkem 72,5 mld. Kč a byla meziročně o 4,8 mld. Kč vyšší. Schodek obchodu se státy mimo EU se zvětšil o 12,4 mld. na 58,5 mld. Kč.

Vývoz vzrostl ve srovnání se stejným měsícem minulého roku o 1,4 procenta na 306,0 mld. Kč a dovoz se zvýšil o 4,2 % na 293,9 mld. Kč.

»Rekordní hodnotu vývozu, kterou jsme mohli vidět v loňském roce, se již tento rok zřejmě nedočkáme,« uvedla analytička Raiffeisenbank Eliška Jelínková. Za oslabením podle ní stojí již známé faktory, výrazné zpomalení ekonomiky Německa, největšího obchodního partnera, nejistota ohledně načasování a způsobu odchodu Velké Británie z Evropské unie či hrozba uvalení amerických cel na evropský dovoz automobilů a jejich součástek.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2.3, celkem 4 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.