Méně kléru, více genderu, znělo Prahou

»Naší zbraní je solidarita«, »Bydlení je právo«, »Méně kléru, více genderu«, »Rodičovská není dovolená«.

Tato a podobná hesla provolávali 8. března účastnice a účastníci demonstrace spojené s pochodem Prahou, která se uskutečnila u příležitosti Mezinárodního dne žen pod sloganem »Feministky a feministé společně proti útlaku«.

Akci zorganizovala Koalice 8M, průvod vyšel z náměstí Republiky, cíl trasy byl na Slovanském ostrově, kde se podávala veganská polévka a pečivo. Demonstrace připomněla 160 let od první oficiální oslavy Mezinárodního dne žen v roce 1909 (stanovené Organizací spojených národů) a zlomovou událost, která tomu v roce 1908 předcházela – stávku newyorských švadlen. Vzpomenuto bylo i stoleté výročí zavedení všeobecného volebního práva v Československu, přičemž slogany hlásaly, že možností volit úsilí o emancipaci člověka nekončí.

Cílem akce bylo zvýšit povědomí o problémech, které se dotýkají všech žen na celém světě na každodenní úrovni. »Naším cílem je vzdorovat systému založenému na útlaku, který vytvořila a udržuje patriarchální společnost. Požadujeme neomezená reprodukční práva, konec genderově podmíněného násilí, svobodu pro vyjadřování své sexuální identity, spravedlivou a důstojnou odměnu, rasovou rovnost, naplňování práv migrantek a migrantů, ochranu životního prostředí a klimatickou a sociální spravedlnost pro pracující,« uvedli organizátorky a organizátoři.

(ac)

FOTO - Andrea CERQUEIROVÁ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.7, celkem 10 hlasů.

(ac)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


jiri.suchanek
2019-03-15 20:52
Tento pochod je srovnatelný s duhovým pochodem přihřátých osob,
který se koná každoročně v srpnu v Praze.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.