Ilustrační FOTO - Pixabay

Seniorské obálky se šíří

Projekt seniorských obálek, který se postupně zavádí v Česku, se rozšíří do Ústeckého kraje.

Senioři v něm mohou dobrovolně vyplnit své osobní údaje, kontakty, onemocnění a léky, což usnadní záchranářům v prvních minutách péči o ně. Od ledna kraj odzkoušel projekt na Litoměřicku. Zájem byl tak velký, že Ústecký kraj nebude čekat na jeho vyhodnocení a rozšíří ho do celého kraje, řekl hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM).

Hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.

»Seniorská obálka je určena hlavně pro ty, kteří žijí osamoceně. Když obálku vyplní a přijede k nim záchranná služba, může jim to zachránit život,« řekl Bubeníček. Senioři do obálky napíší hlavně, jaké berou léky, s jakými nemocemi se léčí a zda nejsou alergičtí. »To nám pomůže v prvních chvílích při péči o ně,« řekl mluvčí Krajské záchranné služby Ústeckého kraje Prokop Voleník. Vyplnění je dobrovolné, pomoci s tím mohou seniorům jak příbuzní, tak i praktičtí lékaři.

Údaje jsou rozděleny do tří kategorií jako na semaforu, aby tomu senioři dobře rozuměli. Červená barva znamená, že mají vyplnit důležité údaje, žlutě jsou označeny doporučené údaje a zeleně data, která jsou méně závažná. »Velice důležité je, aby byla seniorská obálka vyplněna správně, aby tam byly aktuální choroby a aktuální léky. Musí být viditelně umístěná na lednici nebo na dveřích od bytu,« upozornil mluvčí záchranářů.

Informace o projektu najdou senioři přímo na letácích, jež k tomu Ústecký kraj vydal, nebo na jeho webových stránkách www.kr-ustecky.cz. »K projektu budou moci přistupovat i samosprávy a využít I.C.E. karty pro své seniory,« upřesnila mluvčí Ústeckého kraje Lucie Dosedělová.

Seniorská obálka se postupně šíří po celé České republice. Vloni v létě ji zavedl například Jihomoravský kraj, funguje v Královéhradeckém kraji nebo Praze.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.2, celkem 19 hlasů.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.