Ilustrační FOTO - Pixabay

Nová koncepce nahradí Dřevěnou knihu

Státní podnik Lesy České republiky začal chystat novou pětiletou strategii rozvoje na roky 2020 až 2024. Nová koncepce má nahradit i takzvanou Dřevěnou knihu, což je koncepce ministerstva zemědělství k hospodaření Lesů ČR platná od roku 2012.

Informovala o tom mluvčí podniku Eva Jouklová. Podle ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD) musí nová koncepce Lesů ČR reagovat na současné změny v lesnickém sektoru. »Vzhledem ke škodám na porostech způsobeným klimatickou změnou, nízké ceně dříví, změnám ve zpracovatelském průmyslu, vzrůstajícím nákladům na pěstební činnost, obnovu i ochranu lesa i mzdám za práci v lese je třeba nově nastavit hospodářskou strategii i obchodní model Lesů ČR,« uvedl Toman v tiskové zprávě.

Novou střednědobou strategii rozvoje podniku předloží generální ředitel LČR Josef Vojáček tak, aby ji dozorčí rada podniku i ministerstvo zemědělství mohly schválit do konce letošního července. »Detailně popíšeme rozvoj podniku v rámci ekonomických, environmentálních i sociálních aspektů hospodaření v lesích,« uvedl Vojáček.

Základem Dřevěné knihy, která vznikla za vlády Petra Nečase a ministra zemědělství Ivana Fuksy (oba ODS) v roce 2011, je zadávaní prací v lesích státního podniku prostřednictvím pětiletých tendrů na těžbu a prodej dřeva. Vítězové tendrů dělají pěstební práce, těžbu i dřevo prodávají. V současné mimořádné velké kůrovcové kalamitě, kdy je potřeba napadené dřevo rychle těžit, je tento model označován za nepružný.

Ekologové postupy vycházející z Dřevěné knihy vždy kritizovali. Tyto »megatendry« lesům podle nich škodí, znemožňují kontrolu, vytlačují z lesů kvalifikované české pracovníky a nejsou dostatečně pružné v době kalamit.

Dosavadní pětiletá koncepce Lesů ČR platná do letošního roku obchodní model takzvané komplexní zakázky zachovala.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.