Bělošský nacionalista vraždil v mešitách

Nejméně 49 lidí bylo včera popraveno ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch. Zdravotnické úřady sdělily, že dalších 48 lidí utrpělo při zběsilé střelbě zranění, někteří z nich jsou v kritickém stavu. Premiérka Nového Zélandu Jacinda Ardernová uvedla, že se jednalo o dobře plánovaný teroristický čin.

V souvislosti s útokem byli zadrženi čtyři podezřelí, z nichž jeden byl obviněn z vraždy a má dnes stanout před soudem. Policie jeho totožnost neupřesnila, mohlo by ale jít o 28letého Australana, který se k atentátu přihlásil. Australský premiér Scott Morrison potvrdil, že jedním ze zadržených je občan Austrálie. Označil ho za pravicového extremistu a násilnického teroristu. Podle médií se jmenuje Brenton Tarrant a pochází z města Grafton ve státě Nový Jižní Wales.

Fašista

Sám sebe označuje za bělošského nacionalistu a fašistu… Ve svém manifestu uvádí, že není členem žádné organizace, ale s několika nacionalistickými uskupení sympatizuje. Za osobu, která ho ovlivnila nejvíce, považuje černošskou americkou konzervativní politickou aktivistku Candace Owensovou. Ta je hlasitou kritičkou hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží), které upozorňuje případy policejního násilí na černoších v USA.

Střelec si svůj čin nahrával a v přímém přenosu vysílal na internetu. Sedmnáctiminutový videozáznam byl následně ze sociálních sítí stažen. Před svým činem také útočník zveřejnil prohlášení, v němž uvedl, že ho k činu přivedly protiimigrační motivy. Za svůj dlouhodobý hlavní zdroj inspirace označil norského ultrapravicového masového vraha Anderse Breivika, který v roce 2011 v norské metropoli Oslo a v okolí zabil 77 lidí, převážně dětí na levicovém táboře pořádaném soc. dem. stranou.

Tarrant byl zřejmě rovněž obdivovatelem balkánských nacionalistů a válečníků, kteří v minulosti bojovali proti muslimům, včetně českého krále Zikmunda Lucemburského. Jejich jména měl napsaná na výzbroji, kterou při včerejším vraždění použil.

Další tři podezřelí byli v době zatčení rovněž ozbrojeni, u jednoho z nich už ale policie uvedla, že pravděpodobně nemá se střelbou nic společného. U dalších dvou policie vyšetřuje, zda se na útoku nepodíleli.

Po jiných podezřelých policie nepátrá, nebezpečí ale ještě nepominulo, řekl novozélandský policejní komisař Mike Bush na tiskové konferenci. Lidé by pokud možno měli zatím setrvat doma. Novozélandské úřady také nařídily, aby mešity v zemi byly uzavřeny, a zvýšily stupeň bezpečnostní hrozby v zemi z nízkého na vysoký.

Terčem útoku se staly mešity Al Noor a Linwood v centrální části téměř čtyřsettisícového města Christchurch, které má početnou islámskou komunitu. V mešitě Al Noor zemřelo podle komisaře Bushe 41 lidí a v mešitě Linwood přišlo o život sedm osob. Další člověk podlehl svým zraněním v nemocnici.

První reakce

Britské a francouzské bezpečnostní složky oznámily, že v reakci na střelbu na Novém Zélandu posílí hlídky v okolí mešit ve svých zemích. Útok již odsoudili lídři řady západních zemí. Německá kancléřka Angela Merkelová uvedla, že oběti byly zavražděny z rasové nenávisti a že je tímto útokem proti otevřené společnosti hluboce otřesena. Mluvčí Bílého domu útok označila za krutý nenávistný čin. Papež František řekl, že ho toto nesmyslné násilí zarmoutilo.

K reakcím odsuzujícím násilí se přidali i čeští představitelé, soustrast obětem vyjádřily špičky Evropské unie včetně šéfa Evropské rady Donalda Tuska a předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera. Lítost projevila i britská premiérka Theresa Mayová, a ovšem francouzský prezident Emmanuel Macron. Všechny událost na kosmopolitním a tolerantním Novém Zélandu šokovala.

Zvlášť odporný zločin

Představitelé muslimských zemí zdůraznili, že útok je zvlášť odporný, jelikož byl spáchán v době pátečních modliteb. Někteří činitelé vyjádřili přesvědčení, že za atentáty stojí rostoucí islamofobie. »Po útocích z 11. září 2001 bylo totiž za jakýkoli další teroristický čin vždy hromadně odsouzeno 1,3 miliardy muslimů,« napsal ve svém příspěvku na sociálních sítích pákistánský premiér Imran Chán.

Prestižní univerzita Al-Azhar, která sídlí v egyptské metropoli Káhiře, varovala, že útoky jsou důsledkem šíření nenávistných projevů, xenofobie a islamofobie. »Je zapotřebí ještě intenzivněji usilovat o lepší soužití mezi příslušníky různých kultur a náboženství,« konstatovala také 1000 let stará univerzita.

Při útoku zahynuli i čtyři Bangladéšané a tři další byli zraněni. Mezi zraněnými jsou také Indonésané, Afghánci či Malajsijci.

Co dál?

Společnosti provozující sociální sítě musí důrazněji odstraňovat příspěvky, které šíří radikální a násilnické myšlenky. Vyzval k tomu britský ministr vnitra Sajid Javid v reakci na to, že video zachycující masakr v Christchurch se rychle šířilo po internetu. »Ve společnostech YouTube, Google, Facebook, Twitter skutečně musíte udělat více, abyste zastavili propagaci násilného extremismu na vašich platformách,« napsal na Twitteru. »Pohár trpělivosti přetekl,« dodal.

Firmy provozující sociální sítě jsou pod dlouhodobým tlakem, aby důrazněji blokovaly příspěvky šířící nenávistné projevy či dezinformace. V květnu 2016 se společnosti Facebook, Twitter, YouTube a Microsoft prostřednictvím kodexu chování dobrovolně zavázaly potírat šíření nenávistného obsahu po Evropě. Skutek však utek!

Nezapomínejme!

»Nezapomínejme! Tragédie na Novém Zélandu je naprosto děsivá a odsouzeníhodná. Zbytečná smrt desítek lidí z rukou radikála, který nemůže být člověkem, varuje i další státy. Jakýkoli radikalismus a zabíjení je třeba odsoudit. Životy nevinných obětí jsou daní za šíření terorismu a válek. Vyslovme pozůstalým soustrast a chraňme mír i bezpečí naší země. Nezapomínejme na okupaci Československa německými vojsky před 80 lety. Pokloňme se všem, jež při obraně naší vlasti položili své životy. Agrese nesmí mít prostor k šíření a maření lidských životů,« reagovala bezprostředně na jatka z Nového Zélandu poslankyně Miloslava Vostrá (KSČM), předsedkyně rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

A skutečně. Nejde jen o tento jednorázový akt nenávisti. Například Německem se šíří vlna výhružných, zřejmě neonacistických e-mailů. Přicházejí politikům, známým osobnostem, letištím nebo soudům a nezřídka hrozí bombovým útokem. Od konce loňského roku jich německé úřady podle listu Süddeutsche Zeitung a rozhlasové a televizní stanice NDR zaznamenaly více než 100.

Hrozby z darknetu

Výhružné zprávy jsou podle ČTK odesílané z tzv. darknetu, což je obtížně přístupná, anonymní část internetu, a je tak velmi složité vystopovat, kdo je rozesílá. Dotčeným přicházejí od odesílatelů, kteří se nazývají třeba »Nacionálněsocialistická ofenzíva«, »Wehrmacht« nebo »NSU 2.0« v narážce na neonacistickou teroristickou skupinu Národněsocialistické podzemí (NSU), která v letech 2000-07 zavraždila devět mužů tureckého a řeckého původu a jednu německou policistku.

Výhrůžky byly adresovány i poslankyni Die Linke. Martině Rennerové či známé zpěvačce Helene Fischerové, která se po loňských výtržnostech v Chemnitzu veřejně postavila proti xenofobii.

Ve zprávě určené poslankyni Rennerové také stojí, že do budoucna nezůstane jen u hrozeb. Odesílatel nebo odesílatelé se podle e-mailu chystají rozesílat bomby v dopisech a »popravovat lidi na ulici«. Údajně přitom disponují útočnými zbraněmi a biologickými bojovými látkami!

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.8, celkem 15 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


halonoviny
2019-03-17 13:25
Vacstane, mně se zase dělá špatně z vašich ultrapravicových
úchylných reakcí, jako je tato! R. Janouch
vacstan
2019-03-17 09:53
OVĚŘIL NĚKDO DŮKLADNĚ, JESTLI CELÁ TATO UDÁLOST NEBYLA JEN DIVADLO
PRO LIDI ??? Mě osobně daleko víc zajímá, jaký je zásadní postoj
KSČM k ISTANBULSKÉ ÚMLUVĚ. Od listopadu 2018, kdy zde vyšel článek,
že "ženy z KSČM" Istanbulskou úmluvu podporují, se mi
ještě pořád neudělalo dobře. Takže, jak je to s postejem KSČM k IÚ
? Volby do europarlamentu jsou za rohem, ale dodnes mi na tuto otázku
nikdo nedokázal jasně a srozumitelně odpovědět.
pragmatik
2019-03-16 17:03
Islámský nacionalismus pro změnu vraždí v Evropských městech, v
divadlech, kavárnách atd. Každý fanatismus je hrozný i ten tzv.
komunistický a všem je potřeba se bránit. Protěžováním jednoho v
odvetu roste i druhý (doklad je v historii).
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.