FOTO - internet

Udice nebo ryby?

Předseda ODS Petr Fiala se na sobotní programové konferenci občanských demokratů v Praze vymezil vůči vládě Andreje Babiše (ANO) i vůči straníkům, kteří by zpochybňovali například západní orientaci České republiky.

Fiala nazval současný kabinet ANO a ČSSD podporovaný komunisty vládou marketingu a planých řečí premiéra. »Nikdy se v české politice tolik nekecalo jako v současnosti,« řekl. ODS podle Fialy nabízí alternativu »vůči nové české levici sdružené kolem politicko-ekonomického projektu pana Babiše«. »Zatímco levice lidem rozdává ryby, naše filozofie je rozdávat lidem udice,« uvedl.

Nad slovy předsedy ODS o udicích a rybách se pozastavil předseda ÚV KSČM a místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip. »Přesná gesta, slova a slogany s výrazným podpisem marketingových mágů,« i to je podle něj lídr ODS. Udičky tato strana podle něj používala a používá dodnes. A jaký úlovek mají lidé? »Podivné privatizace, rozprodej prosperujících podniků, zdražování, sociální rozdíly a mnohé další nešvary, jež jejich udičky slibů přinesly. Nelze vynechat církevní restituce, prodej OKD, nekritický obdiv k USA i poklonkování NATO - úlovek, který Fiala příliš ukazovat nechce. V žaludku mu leží levice, která se na jeho udici nechytila!« konstatoval Filip.

Předseda ODS se ale poměrně ostře obrátil i dovnitř strany. Straníci podle něho mohou mít různé názory, ale má to hranice. Za nimi je podle něho třeba zpochybňování západní orientace a transatlantických spojenectví ČR, »koketování« s východními autoritativními režimy a neloajalita, neodpovědnost a anarchistický individualismus. Fiala nikoho nejmenoval, jeho slova však nepochybně mířila na dnes již bývalého člena ODS poslance Václava Klause mladšího.

Dej pozor, co říkáš

Vedení ODS ho totiž na sobotním zasedání výkonné rady vyloučilo ze strany. Podle Fialy bylo rozhodnutí jednomyslné. Verdikt znamená, že Klaus skončil i v poslaneckém klubu ODS.

Výkonná rada ODS vytýká v usnesení Klausovi mimo jiné dlouhodobé nerespektování hodnot, principů a programu ODS, veřejné útoky na členy sněmovní frakce a další straníky, podpora kandidáta SPD Ladislava Jakla v loňských senátních a výroky, které nejsou v souladu s programem ODS. »Václav Klaus mladší otevřeně podporuje vystoupení ČR z EU, zpochybňuje účast vojáků armády ČR ve vojenských misích, účastní se akcí pořádaných problematickými organizacemi. Václav Klaus mladší navíc veřejně deklaruje, že v nadcházejících volbách do EP nebude volit kandidátku ODS,« stojí v usnesení. Klaus na zasedání výkonné rady pozván nebyl. V reakci na vyloučení uvedl, že se bude snažit nabízet vize a pozitivní program a slíbil, že názory nezmění. Proti rozhodnutí výkonné rady se odvolávat nebude.

»Příslušnost k ODS je i nutnost dát pozor na výroky. Ten poslední Klause mladšího nebyl příliš šťastný, což uznal. Uniformita a stejná rétorika ODS je zdatnou prací marketérů. Odbojný Klaus tento model kazil, a tak byl vyloučen. A nám nezbývá než se ptát. Bude tato strana stejně razantní vůči těm, kteří se podíleli na podivných privatizacích, prodejích a likvidaci prosperujících podniků? Levice v čele s KSČM leží předsedovi ODS notně v žaludku. Důvod je jasný, chceme dořešit vše, oč naše republika podivně přišla. Věřím, že se nám to podaří, ať se to ODS líbí, nebo ne,« reagoval předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik.

(jad)

 


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 21 hlasů.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.