FOTO - wikipedie

Kandidáti ukrajinských voleb. Z bláta do louže

Ukrajina se připravuje na hlasování o nové hlavě státu. První kolo prezidentských voleb se má konat 31. března. Žádný z nynějších kandidátů není pro Rusko tak příznivý, jako byl Viktor Janukovyč, zatím poslední z proruských prezidentů na Ukrajině, který byl svržen v roce 2014 po protestech na Majdanu a uchýlil se do Ruska.

Jeho nástupce Petro Porošenko do centra své volební kampaně staví nelítostnou opozici vůči Moskvě. Jeho vyzývatelka Julija Tymošenková, jež je v předvolebních průzkumech třetí, nazývá Rusko agresorem. Lídr předvolebních průzkumů, komik Volodymyr Zelenskyj, tvrdí, že Rusko a Ukrajina jsou ve válce, a chce, aby se země stala členem Evropské unie. Někdejší Janukovyčův spojenec Jurij Bojko obsadil v sondážích čtvrté místo. Voliče si získává záměrem, že zruší nepopulární zvýšení cen energií, jeho výhra je však málo pravděpodobná, aby slib mohl uskutečnit.

Mnoho voličů na Krymu a na separatisty ovládaném východě Ukrajiny, kde podle povstalců žije šest milionů lidí, se voleb pravděpodobně nezúčastní. Podmínkou pro účast v hlasování je totiž podstoupení registračního procesu na Kyjevem ovládaném území. Svůj hlas zřejmě neodevzdají ani další tři miliony Ukrajinců, kteří žijí a pracují v Rusku. Kyjev už nyní podsouvá světu informace, že se Rusko pokouší narušit nadcházející volby kybernetickými útoky a podkopat tak jejich legitimitu. Toto tvrzení, které se náramně hodí do scénáře současné protiruské kampaně Západu, Moskva odmítá.

Zkušenosti premiérky

»Jednat s Porošenkem je pro nás zcela zjevně nemožné,« uvedl zdroj blízký Kremlu, podle nějž by Porošenkovo vítězství ponechalo vztahy mezi Moskvou a Kyjevem v patové situaci. O moc lepší ale podle něj pro Rusko nejsou ani ostatní kandidáti. Ale to, že vítězství Porošenka je pro Moskvu nejméně přijatelným výsledkem, potvrdil i další zdroj blízký Kremlu. Ostatní kandidáti, především Tymošenková, však prý přinejmenším nabízejí nepatrnou naději, že obě země obnoví mezi sebou kontakt. Týž zdroj upozornil také na to, že Tymošenková má s jednáním s Ruskem zkušenosti z doby, kdy byla premiérkou, a mohla by být více pragmatická. Ovšem Zelenskyj, který jakožto nová politická tvář zřejmě láká mnohé Ukrajince, je pro Rusko něčím neznámým. Částečně je to i kvůli údajným vazbám na ukrajinského miliardáře Ihora Kolomojského, který spolufinancoval vojenské oddíly v bojích proti proruským separatistům. Další aspekty Zelenského však mohou být pro Moskvu přitažlivější. Ruská média vyzdvihovala zejména Zelenského výrok, že přímá jednání mezi Ruskem a Ukrajinou jsou nevyhnutelná k ukončení války.

Ohraná analytikova píseň

Zelenskyj a Tymošenková by mohli být alespoň nakloněni možnému vyjednávání, říká analytik Mark Galeotti. Přestože sestava ukrajinských kandidátů pro Moskvu není ideální, vyhlídky na Zelenského vítězství jsou podle experta pro Kreml přijatelné. A právě proto nebude v pokušení do voleb zasahovat, zopakoval analytik ohranou píseň poslední doby. To se ale může změnit, pokud se Porošenkovy šance na vítězství zvýší, prohlásil Galeotti dále. »Já si ovšem myslím, že si jsou velmi dobře vědomi rizika silné reakce na jakékoliv volební vměšování,« dodal. Moskva by podle něj nejvíce ocenila vítězství Tymošenkové.

Politická atmosféra na Ukrajině a postoje Ukrajinců vůči Rusku znamenají, že ať vyhraje kdokoli, prostor pro vyjednávání s Moskvou bude mít omezený. Mluvit o jednání s Ruskem je totiž v celé řadě ukrajinských společenských kruhů nepřijatelné.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.4, celkem 16 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2019-03-19 00:29
Tak tohle je buržoazní demokracie. Oni ji nazývají demokracií
"liberální". Tedy volby ano, pokud dopadají tak, jak si přeje
"mezinárodní společenství". V opačném případě je
zorganizován a zaplacen puč, po němž jsou nepohodlné politické síly
zlikvidovány. Často doslova.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.