O amerických svícnech

Česká republika se nadále potýká s projevy nenávisti vůči Romům, korupcí v řadách policie či s přeplněnými věznicemi. Nic, co bychom nevěděli, přestože se objevují i první vlaštovky, jak ukázal například seriál Most. Každopádně o tom, jak zlobíme, nás zase poučují Američané…

Výše zmíněné totiž minulý týden zveřejnila výroční zpráva o stavu lidských práv ve světě, kterou opět nepochopitelně vypracovalo ministerstvo zahraničí Spojených států. Dokument na 26 stranách věnovaných ČR zmiňuje i některé kontroverzní výroky prezidenta Miloše Zemana.

Zpráva označila ČR za parlamentní demokracii, která dodržuje svobodu voleb. Za problém však americké ministerstvo zahraničí označilo projevy nenávisti vůči Romům a uvedlo, že podle pozorovatelů policie nepřistupuje k takovýmto případům dostatečně vážně. Dokument rovněž zmínil několik případů, kdy terčem nenávisti byli Afričané a Asiaté.

V případě Romů americký dokument uvedl, že tato menšina, která v ČR čítá asi 300 000 lidí, je jen minimálně zapojená do politického života v zemi. »V parlamentu, mezi ministry nebo mezi soudci Nejvyššího soudu nejsou žádní Romové. Dva Romové neúspěšně kandidovali v senátních volbách. V místních zastupitelstvech bylo zvoleno 13 Romů,« uvádí podle ČTK americké hodnocení.

Američané poněkud neomaleně »sledují« i svobodu médií v jednotlivých zemích. V našem případě si vychutnávají Babišovo »berlusconiovské« vlastnictví mediálních domů a Zemanovy bonmoty o likvidaci novinářů.

Tahle »péče« je od našich »úžasných emerických ochránců« velmi dojemná, člověk jen nechápe, kde se u nich bere ta drzost nálepkovat ostatní (speciální kapitolou je ostrakizovaná Čína, které hodlám věnovat samostatný sloupek), zatímco doma jim krom šikany nezávislých médií bují rasismus, xenofobie a další prvky nesnášenlivosti nejen vůči vlastním Afroameričanům či Hispáncům, ale i plošné pronásledování veškerých migrantů – a to všechno vede tu a tam i k násilí a vraždám, mj. kvůli skandálně liberálním zákonům ohledně držení zbraní.

Možná i proto fašistický australský útočník na modlící se návštěvníky mešit na Novém Zélandu označil ve svém manifestu Donalda Trumpa za »symbol znovunalezené bělošské identity«… Až v noci na včerejšek se proti tomu Bílý dům ohradil, Trumpovy vazby (jakkoli nepřímé) na americkou neonacistickou scénu tím však nezakryje. Příště by si tedy administrativa USA měla zamést především před vlastním prahem!

Roman JANOUCH


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 29 hlasů.

Roman JANOUCH

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2019-03-19 20:29
velkymaxmilian: Jenomže Rusko nezneužívá podobné výplody jako
záminky k agresivním válkám. Překlad: "ČR je sice věrný
satelit, někdy až příliš servilní (už ty natržené zadky od hlav
Havlů a jiných Babišů docela bolí), ale v případě neposlušnosti
nebudou Američané váhat se spuštěním kolotoče sankcí, konfiskací,
bezletových zón a humanitárního bombardování". Prostě svoboda
jak řemen.
velkymaxmilian
2019-03-19 10:05
Souhlas s tím, že před vlastními prahy by si měly zamést všechny
státy (o politických stranách nemluvě) napříč všemi kontinenty. S
kritikou ČR v rozboru amerického "zamini" , co jste uvedl,
může mít problém pouze ten, který si lže trvale do kapsy. Jako
dlouholetý novinář musíte vědět, že ekonomické, politické a
sociologické analýzy dění v jiných zemích jsou standardní náplní
analytických odborů všech "zamini", náš "Černín"
nevyjímaje. Doufám, že pokud získáte nějaký obdobný spisek o ČR
zpracovaný například "lavrovci" tak jej Kremlu pořádně
omlátíte o čumec...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.