Ilustrační FOTO - Pixabay

Drahý plot k ničemu

Keňská vláda čelí skandálu kolem předraženého plotu na hranicích se Somálskem, který měl zabránit migrantům a teroristům proniknout na keňské území.

Za deset kilometrů postaveného plotu zaplatila 35 milionu dolarů (bezmála 800 milionů korun).

Podle BBC vláda původně slibovala postavit podél celé somálské hranice dlouhé 700 kilometrů od Indického oceánu až po Etiopii dokonce betonovou zeď. Megaprojekt z roku 2014 zahrnoval kromě toho i vybudování doplňkových betonových zábran, plotu, příkopu, pozorovacích věží či kamerového systému. Vše ale skončilo ostudou, neboť ve výsledku vzniklo pouhých deset kilometrů jednoduchého plotu s ostnatým drátem. Jeden kilometr tak stál tři miliony dolarů (68 milionů korun).

Bariéra měla zastavit pašeráctví, migranty a zejména pronikání teroristů z islamistického hnutí Šabáb, které má zázemí v Somálsku. Keňa zažila v posledních letech řadu krvavých akcí této teroristické skupiny. Poslední velký útok se odehrál v lednu a zahynulo při něm 26 lidí. Keňský parlament stavbu nařídil zastavit a požaduje zahájení vyšetřování. Projekt totiž stál více než dvakrát tolik, než kolik vláda vyčlenila na strategické potravinové rezervy, o milion dolarů více, než kolik vydává na všeobecné zdravotní pojištění, či třikrát tolik, co utratila za dostupné bydlení pro chudé.

Někteří poslanci se ptají, jak může být desetikilometrový plot účinný proti teroristům. Jiní přímo viní vládu z korupce, neboť podle nich využila strachu obyvatel a reálného nebezpečí ze strany Šabábu k rozkradení veřejných peněz. »Keňa by neměla financovat stavbu takové zdi, nýbrž investovat do technologií sběru zpravodajských informací, které omezí útoky spáchané Šabábem,« řekl šéf parlamentní opozice John Mbadi.

Podle BBC má však vyšetřování malé šance na úspěch, protože projekt má pod dohledem keňská armáda, jejíž účetnictví je státním tajemstvím.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.7, celkem 3 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.