Ilustrační FOTO - Pixabay

Více peněz pracujícím vězňům

Výše odměn pracujících vězňů budou navázány na minimální mzdu. U nejméně kvalifikovaných pracovníků by odměna měla představovat 50 procent minimální mzdy, schválila vláda.

Mzdy budou zvýšeny zhruba o 1200 korun oproti současnosti, pracující odsouzení nyní berou od 5500 do 13 750 korun hrubého měsíčně.

Přidanou hodnotu návrhu vláda vidí v tom, že z vyšší částky minimálně 500 korun navíc půjde na výživné, pokud vězni mají vyživovací povinnost. Zároveň budou takto vytvořeny předpoklady pro to, aby vězni lépe spláceli své dluhy, které si zavinili svou trestnou činností, a po návratu na svobodu je pak tak nižší pravděpodobnost jejich recidivy, věří kabinet

Odměny se vězňům zvýšily už loni v dubnu. Ministerstvo spravedlnosti tehdy rovněž argumentovalo snížením zadluženosti odsouzených. Letos v lednu však nejnižší částka představovala už jen 41 procent minimální mzdy. U nejméně kvalifikovaných pracovníků by nově měla odměna představovat 50 procent minimální mzdy v daném kalendářním roce, u těch nejkvalifikovanějších 120 procent.

Náklady ponese primárně rozpočet ministerstva spravedlnosti, respektive vězeňské služby. Budou činit zhruba 79 milionů korun ročně. Celkové dopady navýšení na státní rozpočet v příštím roce by měly být 3,8 milionu korun.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 2 hlasy.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.