BESIP varuje

Konec zimy a počátek jara je pro motorkáře velmi rizikovým obdobím. Na silnicích po několika chladných měsících zůstává štěrk, písek či větve, vozovka je studená a přilnavost pneumatik je výrazně horší než v létě, varuje BESIP.

BESIP, tedy oddělení ministerstva dopravy zaměřené na bezpečnost silničního provozu, povede letos kampaně zaměřené jak na motorkáře, tak i na řidiče aut, aby mohli nehodám s motocykly předcházet.

FOTO - wikipedia commons

Větší počet motorkářů vylákalo na silnice slunečné počasí koncem minulého týdne. Dopravní nehody si v neděli vyžádaly dva životy řidičů motorek. Na Trutnovsku zemřel třiatřicetiletý muž, který se střetl s osobním autem. Šestasedmdesátiletá řidička v pravotočivé zatáčce vjela do protisměru, kde se její vůz střetl s motocyklem. Čtyřiadvacetiletý mladík pak nepřežil kolizi na Jindřichohradecku, na motorce narazil do stromu.

I v teplejších dnech může podle šéfa BESIPu Tomáše Neřolda zůstat na stinných místech vozovky námraza nebo mokro. »Řada motocyklistů navíc na svém stroji několik měsíců neseděla a musí se znovu rozjezdit. Pokud se někdo za těchto podmínek rovnou pustí do adrenalinové jízdy za hranicí svých schopností, má blízko k fatální nehodě,« prohlásil Neřold. Majitelé motorek by podle něj také neměli po zimě podcenit údržbu a kontrolu technického stavu svých strojů.

Loni zemřelo při nehodách 91 motorkářů, což je podle BESIP nejvíce od roku 2010. Počet obětí se meziročně zvýšil o 42 procent. Dalších 488 řidičů či spolujezdců na motocyklech se v roce 2018 těžce zranilo. Nejčastější příčinou smrtelných havárií je nepřizpůsobení rychlosti dopravně-technickému stavu vozovky - zatáčkám, klesání, stoupání, šířce silnice a dalším. Oběti si vyžádaly i kolize kvůli nedání přednosti v jízdě nebo řízení pod vlivem alkoholu. Z celkového počtu obětí v letech 1993 až 2018 pak 19 procent nemělo přilbu.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 4 hlasy.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.