Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 

Vikingové v Rakovníku

Poutavým tématem se zabývá nová výstava v Petrovcově výstavní síni rakovnického muzea (na snímku). Výstava Výpravy za Vikingy potrvá do 19. května.

Výstavou muzeum přináší poznatky z experimentální cesty archeologa a lingvisty L. Nováka s K. Sýkorou v replikách vikinského oblečení, vikinských nástrojů a předmětů denní potřeby po Faerských ostrovech.

»Ač známe tyto seveřany z různých legend a příběhů jako mořeplavce a válečníky, většinu života žili jako zemědělci. Méně známé je i to, že se kupodivu dostali až k nám, i na Rakovnicko…« podotkl předseda středočeského krajského výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch Zdeněk Štefek (KSČM).

Vystaven je i originál severského třmenu ze Zbečna ze sbírky Národního muzea a některé další nové archeologické nálezy z vlastních průzkumů na Rakovnicku. Nechybějí ani fotografie z výpravy, při vernisáži návštěvníci slyšeli v rámci kulturního programu i původní vikinský hudební nástroj.

Výstavu doplňují i programy pro školy a v sobotu 18. května v rámci Muzejní noci bude možné vyzkoušet si i vikinská řemesla, repliky oblečení, ochutnat původní pokrmy i poslechnout vyprávění o dobrodružných cestách při Výpravách za Vikingy.

(zs)

FOTO - autor


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(zs)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama