Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. FOTO - Haló noviny

Erdogan pobouřil Canberru i Wellington

Australský premiér Scott Morrison odsoudil jako »nerozvážné, hanebné a hluboce urážlivé« výroky tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a pohrozil Turecku dalšími, zatím neupřesněnými kroky.

Erdogan označil masakr v mešitách v novozélandském městě Christchurch, spáchaný australským extrémistou, za součást spiknutí proti islámu a proti Turecku. Také varoval Australany a Novozélanďany, že se z Turecka mohou do vlasti vrátit v rakvích jako jejich předci, bojující za 1. světové války na tureckém poloostrově Gallipoli. »Shledávám tyto komentáře naprosto šokujícími,« řekl Morrison televizi ABC ještě před schůzkou s tureckým velvyslancem, kterého si kvůli Erdoganovým výrokům povolal.

Premiér omluvy nepřijal

Velvyslancovo vysvětlení jej neuspokojilo. »Nepřijímám omluvy, nabídnuté za tyto výroky,« řekl. Chce, aby zmíněná slova byla odvolána a státní televize v Turecku přestala zkreslovat australskou politiku. »Počkám na reakci turecké vlády, než rozhodneme o dalších opatřeních, ale mohu ujistit, že všechny možnosti jsou na stole,« prohlásil Morrison. O reakci jednal s vůdcem opozice a je ve spojení s vládou Nového Zélandu. Vybídl také Australany k opatrnosti při cestách do Turecka. Austrálie kvůli Erdoganovým výrokům přehodnotí doporučení pro své občany při cestách do Turecka, premiér však neupřesnil, kdy se tak stane. Erdoganovy výroky pobouřily také Nový Zéland, kde vicepremiér a ministr zahraničí Winston Peters protestoval proti politickému zneužití masakru v Christchurch a prohlásil, že Erdoganovo počínání může »naprosto nespravedlivě« ohrozit Novozélanďany v zahraničí.

Turecké výhrůžky

Erdogan objížděl zemi před regionálními volbami a voličům ukazoval jako důkaz rostoucí nenávisti a předsudků vůči islámu ve světě část videozáznamu, který natočil útočník během střelby ve dvou mešitách. Z 50 vražd je obviněn Australan Brenton Tarrant. V minulosti Turecko dvakrát navštívil a ve svém manifestu psal, že Turci by měli být vytlačeni z evropské části Turecka za Bospor. Erdogan při této příležitosti připomněl vylodění australského a novozélandského expedičního sboru v dubnu 1915 na tureckém poloostrově Gallipoli a tvrdil, že důvodem tohoto pokusu o ovládnutí strategického Dardanelského průlivu bylo zaměření proti muslimům. »Vaši prarodiče sem přišli a vrátili se v rakvích. Bezpochyby vás pošleme domů jako vaše prarodiče,« vzkázal Australanům a Novozélanďanům. Tvrdil také, že Turecko udělalo chybu, když před 15 lety zrušilo trest smrti, a dodal, že Nový Zéland by měl zajistit, aby střelec z Christchurch čelil hrdelnímu trestu.

Pohřby i odevzdávání zbraní
Na Novém Zélandu začali pochovávat první z obětí střelby. Podle islámské tradice by mrtví měli být pochováni co nejdříve, zde však musely být pohřební obřady odloženy kvůli identifikaci. Výstavba zvláštního hrobu na městském hřbitovu pro muslimské oběti zabrala úřadům čtyři dny.

Novozélanďané také na výzvu premiérky Jacindy Ardernové začali odevzdávat úřadům své zbraně. Farmář John Hart na sociálních sítích napsal, že odevzdal na policii svou poloautomatickou pušku kvůli riziku zneužití. Takové zbraně »v naší zemi nepotřebujeme«, napsal a vysloužil si příval urážlivých vzkazů od majitelů zbraní, a to zejména z USA.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 5 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.