Ilustrační FOTO - Pixabay

Jaro vodákům přeje, některé řeky jsou ale pouze pro zkušené

Jaro je tady a s ním vodácká sezóna. Začala skoro o dva týdny dříve s prvním táním sněhu. Protože sněhu na horách je dost, neprší do něj, tak to vypadá, že letos bude jarní sezóna přece jen delší, a nikoliv jen povodňová. V druhé polovině března je v nižších polohách krajina beze sněhu, a tak menší toky v nížinách již klesají. V horských oblastech je zase přes noc chladno, a tak na horních tocích je spíše ještě sníh a led, který taje při teplejším počasí přes den, ale koryta řek nenaplní.

Přesto je z čeho vybírat a o víkendu má být krásně. Minulý víkend bylo nejvíce vody na Šumavě a stále je splavná Teplá Vltava od Borových Lad do Lenory. Pod Vyšším Brodem je 1. SPA, neboť se snižuje hladina plného Lipna. O víkendu bude již vody méně, ale přesto pozor, průtoky kolem 50 kubíků nejsou pro každého.

Splavná je i Otava od Rejštejna pro zkušené a vybavené jezdce. Blanici je možné splouvat od Bavorova, menší toky již mají vody nedostatek. Dostatek vody má Lužnice i Nežárka, průtok přes 50 kubíků v Bechyní může být pro méně zkušené posádky otevřených kanoích v peřejnatých místech nebezpečný.

Hodně vody má i Berounka a všechny její zdrojnice, jen Úslava zřejmě do víkendu nevydrží. Zato se mohou vodáci vydat na Mži od Pavlovic a zkusit i třeba Úterský potok. Krušné hory odvodňují řeky jako Svatava, Rolava či Bystřice, momentálně dobře sjízdné – jen pozor na obtížnost. Ohře tak nabírá vodu a průtok v Karlových Varech přesahuje 60 kubíků, což je opět v peřejnatých místech pro otevřené lodě již hodně na hranici. Na tyto vyšší průtoky by se určitě neměli vydávat začátečníci.

V sobotu proběhne u Hostomic odemykání Bíliny, i zde je vody dostatek. Voda je i na Ploučnici či Svitávce či na Lužické Nise. Ovšem toky stékající z Jizerských hor či Krkonoš na horních tocích vodu nemají. Na Jizeru se vyplatí vyjet od Železného Brodu a zkusit i Olešku, Labe pod Vrchlabím může do víkendu nastoupat, pokud bude teplo. 
Na Vysočině je voda na Sázavě a na tocích typu Chrudimky či Svratky. Ale voda zde klesá, sněhu je v lesích již méně. Sázava je splavná momentálně až od Přibyslavi, pozor na peřeje Stvořidla a úsek od Krhanic k Vltavě, kde otevřené lodě za těchto průtoků raději nevyplují.

Orlické hory nabídnou obě Orlice či Zdobnici, ale již jen na dolním toku. O kus dále i Moravskou Sázavu. Řeky Jeseníků mají vodu pro splutí spíše na dolních tocích, Krupá či Branná s odřenýma „ušima“, Desná či Bělá také a Opava je splavná až od Krnova. Obdobné je to v Beskydech, kde Bečvu mohou vodáci začít ve Vsetíně, Odru možná kousek nad Odrami, Olzu pak pod Českým Těšínem.  A pokud přece jen musíte zůstat na suchu, oslavte Světový den vody (23.3.) návštěvou některého pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 2 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.