KSČM je proti odkladu zrušení karenční doby

Zrušení karenční doby, k němuž má podle přijatého zákona dojít k 1. červenci, je v ohrožení. Důvodem je pravděpodobný odklad zavedení elektronické neschopenky na leden příštího roku. Jejím spuštěním od července by prý hrozilo zkolabování nemocenského systému.

Členům sněmovního sociálního výboru to řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Považovala by prý za rozumné zavést elektronické neschopenky ne od letošního 1. července, ale až od ledna příštího roku. Pokud by se spustila na půl roku takzvaná první etapa e-neschopenek, hrozilo by podle ní kvůli časovému skluzu při přípravě zákonů a kvůli odmítavému postoji lékařů zkolabování nemocenského systému.

Od července se v ČR ruší karenční doba a zaměstnavatelé znovu začnou proplácet nemocným pracovníkům náhrady i za první tři dny nemoci. Žádali kvůli tomu současné spuštění e-neschopenek, aby měli lepší kontrolu. Premiér Andrej Babiš (ANO) to slíbil. Nový systém e-neschopenek má začít fungovat ale až od ledna příštího roku. Do té doby by od července do konce letoška měli lékaři podle navržené novely povinně používat nynější dobrovolný model neboli takzvanou první etapu. ODS navrhla odklad zrušení karenční doby do spuštění uceleného nového systému.

S tím zásadně nesouhlasí místopředsedkyně sociálního výboru Hana Aulická Jírovcová (KSČM). »Souhlasíme s posunutím elektronické neschopenky, v žádném případě však nejsme ochotni podpořit žádné změny, které by vedly k odkladu zrušení karenční doby,« řekla našemu listu. KSČM zavedení e-neschopenky podporuje dlouhodobě, problém je podle Aulické v tom, že politické zadání realizovat e-neschopenku nebylo připravené, vzniklo určité časové vakuum, kdy se pozastavily veškeré přípravy na e-neschopence a politici se k ní vrátili až poté, co ČSSD předložila návrh na zrušení karenční doby a začala pro něj vyjednávat podporu. »Došlo k určitým dohodám, z nichž vyplynulo, že hnutí ANO podpoří zrušení karenční doby pod podmínkou, že bude předložený nový návrh na zavedení e-neschopenky, který bude navazovat na zrušení karenční doby. Vnímáme to jako velký problém, protože e-neschopenka není schopna začít fungovat od letošního července tak, aby byli spokojeni jak lékaři, tak i zaměstnanci a zaměstnavatelé, nefungovalo by to a systém by zkolaboval,« dodala. První reálné datum spuštění e-neschopenky je podle ní 1. leden 2020, obává se však, že ani toto datum nebude optimální.

V míře chaosu vláda překonává sama sebe

O nasazení e-neschopenek jednala v pondělí koaliční rada. Podle Maláčové je odložení zrušení karenční doby nepřijatelné taky pro ČSSD, hnutí ANO je pro spuštění první etapy. »Vzhledem k situaci a velkému časovému skluzu (v projednávání legislativy) a k tomu, že lékaři několikrát řekli, že vypoví od 1. 7. občanskou poslušnost, se domnívám, že to povede k tomu, že zkolabuje systém. Rozumným kompromisem by bylo zavést e-neschopenku k 1. 1. 2020, to je stanovisko za mě,« řekla Maláčová. Podle ní je ale její resort »stále připraven jít do první etapy, protože si to koaliční partner žádá«.

»V míře chaosu vláda překonává sama sebe, všechny hranice, které jsem zažil,« řekl na jednání výboru Jan Bauer (ODS). Podle něj by se nejdřív měla shodnout koalice, jak chce vlastně postupovat a který zákon prosazovat. Také podle Aulické by se měly rozhodnout vládní strany. »Především představitelé současné koalice by se měli zamyslet nad tím, jaké dohody udělali, premiér ustoupil tlaku zaměstnavatelů a ČSSD na tuto dohodu přistoupila a slíbila věci, které není možné zrealizovat,« uvedla. »Ta e-neschopenka není připravena ke spuštění 1. 7., to je holý fakt,« konstatovala Aulická. S první etapou nesouhlasí také lidovci. Spokojeni nejsou ale ani zákonodárci ANO. »Nebudeme si nalhávat, že dohoda byla, že bude fungovat e-neschopenka. Jsme z toho trochu rozčarováni. Bude to řešit poslanecký klub,« řekla šéfka výboru Radka Maxová (ANO). Klub ANO bude o e-neschopence jednat v úterý.

Elektronické neschopenky měly podle zákona začít fungovat původně od letoška. První Babišova vláda před rokem schválila návrh novely, která měla projekt zrušit. Tehdejší ministryně práce Jaroslava Němcová (ANO) tvrdila, že jsou e-neschopenky nepřipravené, nedají se stihnout a resort vytvoří úplně nový systém od roku 2021. Loni po nástupu Maláčové ČSSD v dolní komoře prosadila do legislativy spuštění původního projektu od roku 2020. Poslanci pak v listopadu dostali další předlohu, podle které mají lékaři od července povinně používat dosavadní elektronické hlášení, kdy mohou část tiskopisu o nemocenské odeslat sociální správě elektronicky. Kabinet před nedávnem rozhodl, že rušící novelu ze Sněmovny stáhne, minulý týden do ní ale zařadil komplexní pozměňovací návrh s úpravou pravidel první etapy.

(jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 12 hlasů.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.