FOTO - internet

Zneužívání snímků

Američanka Tamara Lanierová zažalovala prestižní Harvardovu univerzitu, kterou viní ze zneužívání fotografií jejich otrockých předků.

Tamara se podle televize NBC News vedle neupřesněného finančního odškodnění dožaduje vydání snímků otroků Rentyho a jeho dcery Delie, za jejichž potomky se považuje. Dvojici svlečenou do půl těla v Jižní Karolíně v roce 1850 zachytil tehdejší profesor z Harvardu Louis Agassiz. Podle Lanierové snímky sloužily jako důkaz méněcennosti černochů a ospravedlnění jejich zotročení, vykořisťování a segregace. Žena univerzitu kritizuje za to, že odmítá uznat její rodovou příslušnost a snímky jí vydat. Rentyho označuje Lanierová za svého praprapradědu. V žalobě uvádí, že Rentyho jméno a osud se v rodině předává z generace na generaci. Univerzita na dotaz televize NBC News odmítla případ komentovat, protože žalobu dosud nedostala.

Lanierová tvrdí, že univerzita i po roce 1865, kdy otroctví v USA zakázal třináctý dodatek ústavy, nadále snímky zneužívá. Upozornila například na konferenci z roku 2017 na téma univerzity a otroctví nebo na univerzitní knihu o využívání fotografie v antropologii, na jejímž přebalu byl Renty. Knihu škola nabízí za 40 dolarů (900 korun), což rovněž považuje za vykořisťování otroků.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.4, celkem 5 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.