Fed vyslyšel Trumpa a zmrazil sazby

Měnový výbor americké centrální banky Fed (Federal rezerve systém) podle očekávání nechal základní úrokovou sazbu beze změn v rozmezí 2,25 až 2,50 procenta. Letos se úrokovou sazbu nechystá zvedat vůbec a v roce 2020 plánuje jen jedno zvýšení o čtvrt procentního bodu. Na rok 2021 pak opět žádné zvýšení základní úrokové sazby neplánuje.

V prohlášení zveřejněném po dvoudenním zasedání Fed uvedl, že v květnu zpomalí program snižování svého dluhopisového portfolia na hodnotu 15 miliard dolarů měsíčně z 30 mld. a koncem září jej zcela ukončí. To je krok, který by měl pomoci udržet úrokové sazby dlouhodobě nízko. Jak připomněla agentura DPA, Fed tak ponechá mnohem více peněz na trhu. Centrální banka se dluhopisů nakoupených v období krize začala zbavovat, když se ekonomice začalo znovu dařit.

Podle některých analytiků by Fed letos mohl dokonce přistoupit ke snížení základní úrokové sazby, pokud by americká ekonomika výrazně zpomalila. Loni centrální banka zvýšila základní úrokovou sazbu čtyřikrát, naposledy na svém prosincovém zasedání.

Vyjádření Fedu o úrokových sazbách je podle agentury AP dramatickým přitvrzením jeho plánu být ohledně dalšího zvyšování sazby »trpělivý«. Ještě koncem loňského roku totiž banka ve výhledu pro letošek počítala se dvěma zvýšeními základní úrokové sazby.

Pauza ve zvyšování úrokové sazby je reakcí na zpomalení americké a globální ekonomiky. »Nedávné statistiky ukazují na pomalejší růst výdajů domácností a fixních investic podniků v prvním čtvrtletí,« uvedla banka.

Od základní úrokové sazby Fedu se odvíjejí úvěrové náklady podniků i spotřebitelů. To znamená, že s růstem sazeb vklady v bankách bývají více úročeny, zatímco dlužníkům se prodražují půjčky. Americký prezident Donald Trump centrální banku v minulosti několikrát vyzýval, aby úroky nezvedala a nesnižovala tak hospodářský růst.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.