Když máte peníze, vyplatíte se i z korupce

Saúdskoarabský princ Valíd bin Talál slíbil zveřejnit více informací o urovnání s vládou kvůli obvinění z korupce. Doufá, že mu tento krok pomůže uklidnit investory, píše agentura Bloomberg.

Valíd je nejznámějším podnikatelem Saúdské Arábie a byl dlouhou dobu veřejnou tváří saúdskoarabské královské rodiny pro ředitele zahraničních firem a zahraniční investory.

Valíd byl zadržen v listopadu 2017 při širším zátahu vlády proti korupci. V televizním rozhovoru princ uvedl, že by mohl v příštích týdnech nebo měsících zveřejnit více detailů o podmínkách svého propuštění, aby akcionáři jeho veřejně obchodované investiční společnosti Kingdom Holding mohli být klidnější.

Valíd bin Talál. FOTO - wikipedia commons

Majetek Valída podle indexu miliardářů agentury Bloomberg klesl na 15,5 miliardy dolarů (350 mld. Kč) z 36 mld. USD v roce 2014. Podle Valída pokles způsobil propad ceny akcií Kingdom Holding, a ne dohoda, kterou uzavřel po svém zadržení s vládou. Akcie jeho holdingu ve stejném období oslabily o 60 procent. Zhruba polovina Valídova majetku je spojena s akciemi Kingdom Holding, ve kterém má podíl 95 %.

Valíd byl jedním z nejvýznamnějších ze stovek podnikatelů, vládních úředníků a členů královské rodiny, kteří byli po zátahu vlády proti korupci drženi v rijádském hotelu Ritz-Carlton. Byl propuštěn spolu s dalšími osobami po zhruba třech měsících na rozkaz korunního prince Muhammada bin Salmána, který je jeho bratrancem. Většina zadržených byla propuštěna po finančních urovnáních, díky kterým stát získal více než 100 mld. USD.

Valíd po svém propuštění uvedl, že s vládou uzavřel tajnou úmluvu. Různá média od té doby spekulovala, že urovnání by mohlo zahrnovat hotovostní platby nebo přesun majetku v řádu miliard dolarů. Princ odmítl zveřejnit detaily dohody, nicméně potvrdil, že má stále kontrolu nad svým majetkem včetně Kingdom Holding a jeho mediální firmy Rotana.

Nejasnosti kolem toho, zda propuštění byli vinni a co zahrnovalo jejich urovnání, má stále dopad na saúdskoarabský soukromý sektor a straší zahraniční investory, upozornil Bloomberg.

Valíd si mezinárodní pověst získal v 90. letech jako chytrý investor a občas je srovnáván s Warrenem Buffettem. Jeho investiční firma vlastní mimo jiné podíly v Citigroup, Four Seasons Hotels & Resorts a Twitteru.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.