Michal (vlevo) v operetě Veselá vdova

Bragagnolo – rodí se hvězdný tenor?

Michal Bragagnolo není cizinec, i když jižanské kořeny nezapře. Maminku má Italku, a tak bylo jasné, že když se dá na operu, bude mít určitou genetickou výhodu. A skutečně. Hlasovou výbavu má výjimečnou. Producent GoJa Music Hall o něm tvrdí, že je i pracovitý a cílevědomý, takže o něm do budoucna jistě ještě hodně uslyšíme -ač nehodlá skončit jen u mediálně zajímavého muzikálového žánru. Michal (28) totiž není jen Raoulem ve Fantomovi opery, nemá za sebou jen Bídníky či Ples upírů. Proto s ním rozhodně bylo povídat o čem…

Vaše hudební vzdělání se začalo na Gymnáziu Jana Nerudy?

Mé hudební vzdělání začalo na základní umělecké škole, posléze jsem byl ve sboru Bambini di Praga a až teprve potom jsem šel na gymnázium Jana Nerudy, kde jsem byl pod vedením Jana Markvarta.

Klasickému zpěvu jste se poté intenzivně věnoval na Pražské konzervatoři - mj. absolvoval také kurz u Antonia Carangela. K tomu jste se dostal jak?

Antonio Carangelo na Pražské konzervatoři pořádal kurzy a já se jich zúčastnil. Všiml si mě a absolvoval jsem u něj ještě několik soukromých lekcí.

V době studií jste začal spolupracovat s prestižním Divadlem J. K. Tyla a v Plzni a po absolutoriu na konzervatoři pokračoval ve studiu operního zpěvu na Hudební fakultě Akademie múzických umění. A v té době jste se prosadil třeba v Mozartově Kouzelné flétně či jako Lenský v Evženu Oněginovi. To už musí člověk něco umět, ne, když tak brzo zpívá takové kusy… Kdo si vás vlastně všiml?

Všiml si mě na HAMU operní režisér a tehdejší ředitel libereckého divadla Martin Otava, který nyní působí jako ředitel Divadla J. K. Tyla. Tomuto člověku vděčím za mnohé, a právě díky němu jsem si mohl zazpívat na prknech již zmiňovaných divadel.

Svou profesionální kariéru jste nastartoval ještě před nástupem na HAMU, a to právě na jevišti další prestižní scény, libereckého Divadla F. X. Šaldy. Tady už přišel mj. Massenet. To pod Ještědem jste si začal myslet na veristické árie?

Veristické árie zatím nejsou ještě pro mě. Zatím se soustředím spíše na Mozarta a lehčí žánr. Chci zatěžovat hlas postupně s věkem, ale samozřejmě na Dona Josého v Carmen si dělám zálusk.


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

Roman JANOUCH

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.