Tohle mám oslavovat?

Dne 12. března 2019 se v pražském metru hlášením cestujícím připomínalo, že »dnes je důvod oslavovat 20 let v NATO«. Tak se podívejme do historie oněch dvaceti let, o čem byly.

Dne 26. února 1999 podepsal na Pražském hradě přístupové listiny do NATO Václav Havel. Předcházelo tomu předložení návrhu PS PČR dne 12. února 1998, schválení Poslaneckou sněmovnou 15. dubna 1998 a o dva týdny později i Senátem. Dne 12. března 1999 předal ministr zahraničí Jan Kavan listinu o přistoupení České republiky k Severoatlantické smlouvě v Independence americké ministryni zahraničí Madeleine Albrightové (ano, té, pro kterou 500 tisíc mrtvých byla rozumná cena za sankce proti Iráku, a té, která podporuje albánské Kosovo včetně etnické likvidace Srbů).

Jugoslávie

Pár historicky nevyvratitelných údajů: O přistoupení k NATO se začalo jednat před 7. březnem 1997 za vlády Václava Klause, v Poslanecké sněmovně hlasovalo pro přijetí 154 poslanců, proti byli jen KSČM a Republikáni, tehdejší předseda ČSSD Miloš Zeman projevil lítost, že o vstupu do NATO se nerozhodlo v referendu. NATO se tím opět proti slibu danému Georgem Bushem seniorem Michailu Gorbačovovi rozšířilo dál na východ. Dne 24. března 1999 pak vojska NATO napadla suverénní stát Svazové republiky Jugoslávie a Václav Havel k tomu poznamenal: »Domnívám se, že během zásahu NATO v Kosovu existuje jeden činitel, který nikdo nemůže popřít: nálety, bomby, ty nebyly vyvolány ze zištných zájmů. Jejich povaha je výlučně humanitární: to, co je zde ve hře, jsou principy, lidská práva, jimž je dána taková priorita, která překračuje i státní suverenitu.« Ergo: Humanitárním zájmem NATO jsou nálety a bombardování, nejlépe kazetovými bombami, střelami s ochuzeným uranem a dalšími lahůdkami. Trochu zvláštní názor od člověka, který podporoval zrušení československého zbrojního průmyslu, aby získal Nobelovu cenu míru, dokonce v ČR přijal i dalajlámu se všemi poctami odpovídajícími vedoucímu činiteli Tibetu (s ohledem na obchodní kontrakty s Čínou se tomuto kroku vyhýbají vedoucí politici po celém světě), za což ČR zaplatila odřeknutím čínských zakázek např. pro Tatru a Škodu Plzeň (ideologie něco stojí … v tomto případě tisíce propuštěných občanů z práce).

Ve Washingtonské smlouvě, kterou ČR vstupem do NATO přijala, se v článku 1 píše, že smluvní strany se zavazují, jak je uvedeno v Chartě OSN, urovnávat veškeré mezinárodní spory, v nichž mohou být účastny, mírovými prostředky tak, aby nebyl ohrožen mezinárodní mír, bezpečnost a spravedlnost, a zdržet se ve svých mezinárodních vztazích hrozby silou nebo použití síly jakýmkoli způsobem neslučitelným s cíli OSN. Navzdory tomu se Česká republika svojí armádou zapojila po boku USA k útoku na Svazovou republiku Jugoslávie (uznanou Daytonskou dohodou z roku 1995). USA se postavily na stranu Kosovské osvobozenecké armády UČK tvořené Albánci proti Jugoslávské armádě s odůvodněním, že prezident Miloševič je vinen za masakr muslimů během bosensko-hercegovinské války a je odpovědný i za incident v Račaku, a podpořily tím boj kosovských Albánců za samostatnost Kosova. Akce nebyla nepodobná útoku jednotek NATO na Libyi v roce 2011. Naše účast v NATO tedy začala připojením se k útoku na suverénní stát. Za 78 dní bombardování státu a ničení infrastruktur a hodnot bylo zabito vojsky NATO (je to tedy i vina ČR) přes 2000 civilistů, o přístřeší přišlo přes milion lidí. Varující je, že 24. března 2016 Haagský tribunál prohlásil, že nenalezl vinu Miloševiče na masakru muslimů během bosensko-hercegovinské války a ohledně račackého masakru nedokázal určit viníky (česká mainstreamová média, včetně placených občany, o tom pomlčela). Ergo: lživý důvod k útoku na Svazovou republiku Jugoslávie.

Afghánistán

V roce 2001 napadly USA suverénní stát Afghánistán, aniž by měly důkazy o spojitosti bin Ládina s plánováním teroristických útoků 9/11 (FBI dodnes nemá žádné důkazy takovéhoto charakteru), přesto USA zabily přes 220 tisíc tamních obyvatel. Od roku 2003 do konfliktu zahrnuly i členské státy NATO, po sedmnácti letech má Česká republika dokonce nejvíce mrtvých vzhledem k velikosti kontingentu ze všech zúčastněných zemí NATO.

Irák

V roce 2003 napadly USA suverénní stát Irák na základě lživého obvinění o iráckých zbraních hromadného ničení. Toto obvinění si vymyslel Rafíd Džanábí, přezdívaný americkou a německou rozvědkou Curveball, a otiskl to v roce 2011 The Guardian. Přesto ČR ani po tomto zveřejnění vojáky z Iráku nestáhla a účastí v NATO padá i na Českou republiku odpovědnost za zabití více jak 300 tisíc Iráčanů (cca 80 procent civilistů), vypálení Fallúdži. USA se v této válce neštítily použít jak bílý fosfor, který se zavázaly nepoužívat, tak mučení vězňů, ke kterému využívaly nejen irácké území, ale také tajné základny v zemích NATO (např. Polsko a Rumunsko, Litva, Egypt atd.).

US radar v Brdech

V roce 2007 se USA pokusily umístit za pomoci politiků ČR v Brdech vojenskou základnu. Daná akce se setkala s odporem řady organizací sdružených do občanské iniciativy NE základnám a spolupracujících subjektů a občanů. Díky drtivému odporu veřejnosti se po čtyřech letech podařilo umístění základny zabránit, ačkoliv byly navrhovány i modely typu základna NATO obývaná vojáky USA. Je to ukázka snahy o získání dalšího hracího pole v geopolitické hře o ovládnutí surovinových zdrojů v zemích bývalého východního bloku.

Libye

V roce 2011 napadly USA a NATO další suverénní stát – Libyi, kdy se RB OSN (bez Ruska a Číny) rozhodla podpořit islámské radikální povstalce proti legitimní vládě Libye. Výsledkem byla změna režimu a desetitisíce mrtvých v Libyi, následně rozpoutání imigrantské krize, před kterou varoval Kaddáfí.

Zbraně pro IS

Od roku 2012 USA bojují s Islámským státem, mimo jiné tím, že mu dodávají zbraně (zdroj CNN, Ryan Browne and Oscar Featherstone), místo aby bojovaly proti IS, jako to dělalo Rusko od roku 2015.

Nejméně od roku 2011 USA podporují opoziční skupiny v Sýrii, tedy vměšují se do vnitřních záležitostí samostatného cizího státu. Naštěstí se tato akce nestala aktivitou členských států NATO, i když sankce uvalené na Sýrii se členských států NATO týkaly. Je zajímavé, že kdyby podobné sankce na dodávku zbraní členskými zeměmi NATO byly uvaleny i v případě Afghánistánu a Iráku, nebylo by tam už nejméně 10 let čím bojovat.

Venezuela

V letošním roce USA podpořily nezvoleného kandidáta na prezidenta Venezuely Guaidóa a neuznaly demokraticky zvoleného prezidenta Madura. Je veřejně známa podpora změny režimu ve Venezuele a pro členské státy NATO je otázkou, kdy budou povolány do války za americké zájmy v druhé největší zásobárně ropy na světě.

USA mají v zemích NATO více jak 67 základen, mají také dluhy více jak 104 procent hrubého národního produktu (války jsou placeny ze státního rozpočtu, zisky plynou soukromým firmám, ty pak něco ze zisků zaplatí státu daněmi). Proto prezident USA D. Trump navrhuje, aby členské státy, které mají základny na svém území, platily za ochranu 100 procent výdajů na základny plus 50 procent navíc. Také připomíná, že státy by měly zvýšit svoje výdaje na zbrojení na dvě procenta HDP (ČR aktuálně na 1,5 procenta HDP), od čehož je odvislá i částka, jakou členské státy přispívají do NATO.

Shrnu-li předchozích 20 let včetně trendů do budoucna, vychází mi, že v důsledku členství v NATO můžou čeští vojenští a političtí představitelé machrovat silnými slovy o jaderných útocích na Rusko a doufat, že jejich mocenské pozice budou ochráněny před újmou. Platíme za to nejen finančně, životy vojáků cvičených z našich peněz k naší obraně, kterou prý realizují kdesi v Afghánistánu (asi náš nový soused, či co), poškozením obchodních zájmů (řada z napadených zemí byla našimi dřívějšími obchodními partnery), ale i morálně (zabitých civilistů přímo i nepřímo ve válečných konfliktech je přes 10 milionů a naši politici s tím problém nemají). Pozice USA v NATO mi připomíná šikanujícího jedince obklopeného houfem slabších svolných, kteří jsou občas vyzváni, aby si kopli do oběti šikany, která není šikanujícímu po vůli. Oběti se mění, některé byly dříve s šikanujícími kamarády… A tohle máme dnes oslavovat?

Petr PICK, kandidát do Evropského parlamentu za KSČM – Česká levice společně!


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 119 hlasů.

Petr PICK

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2019-03-27 00:49
Jenomže masivní podpora nacionalistů, ustašovců, islamistů a
narkomafiánů ze strany Západu je faktem. Stejně jako bleskurychlé
uznání "nezávislosti", i když byla vyhlášena v rozporu se
zákony i se zdravým rozumem. V zemi několika národů prostě není
možné, aby jeden národ byl přehlasován ostatními a hotovo.
rosemil71
2019-03-26 13:38
Pane Prcchale,je zajímavé,že v období studené války tyto národy
spolu v pohodě vycházely.Jen se do nich začaly srát USA se svými
demokratickými idejemi,bylo po souladu.
ferdaholub
2019-03-26 07:30
Peťo, máš za jedna! Tolik lží, vyslovovaných i těmi, kteří přímo
iniciovali účasti na válečných konfliktech České republiky za zájmy
Spojených států a jejich kamarádů, tolik lží a ještě to pověsí
na stránky levicového tisku, to je síla pocházející s
psychiatrických zařízení. Ale na mně to působí, jakoby chtěli
spolupachatelé válečných vražd odpoutat pozornosti od svých podílů
na vraždách tolika lidí na Zemi.
rosemil71
2019-03-25 20:57
Aha,pane Prchale,takže když na Novém Zélandu mají rakovinu,tak útoky
NATO na civilisty jsou v pořádku?Zajímavá úvaha.Jen tak dál,pane
demokrate.
hajek.jiri51
2019-03-25 11:03
Svatý.vaclav by podle současného práva mohl asi dostat přísný trest.
Bohužel má ale pravdu a jen hlupák ji nevidí a pouze slovíčkaří.
Jako ta zdepřítomná "svatá" trojice.
svaty_vaclav
2019-03-25 10:47
Počet dětí nemocných rakovinou v Srbsku je po 20 letech od
bombardování NATO v roce 1999 2,5krát vyšší než je celoevropský
průměr, řekla primářka neuroonkologického oddělení Klinického
centra Srbska Danica Grujičičová. Bombardování Svazové republiky
Jugoslávie v roce 1999 ze strany sil NATO, které způsobilo smrt a
zranění tisíců lidí, bylo zahájeno pod záminkou ochrany albánského
obyvatelstva autonomní oblasti Kosovo a Metochie před srbskou armádou a
policií. Začátkem června minulého roku byl vytvořen při srbské
vládě koordinační tým pro výzkum následků bombardování. Jeho
členy jsou vědci, právníci, lékaři a vojáci. „Naše děti ve věku
do 15 let trpí onkologickým onemocněním 2,5krát častěji než je
evropský průměr, dospělí a děti dohromady téměř třikrát
častěji než je onkologický světový průměr,“ sdělila doktorka
Grujičičová. „U nás zemřelo tolik dětí, že jsem se začala sama
sebe ptát, jestli neděláme v něčem chybu. Operujeme jako dříve,
provádíme ozařování a chemoterapii a ony za rok umírají,“
postěžovala si lékařka. V roce 1999 ozbrojený konflikt mezi
albánskými separatisty z Kosovské osvobozenecké armády a srbskou
armádou a policií vedl k bombardování Svazové republiky Jugoslávie (v
té době se skládala ze Srbska a Černé Hory) silami NATO bez souhlasu
Rady bezpečnosti OSN. Letecké nálety NATO trvaly od 24. března do 10.
června 1999. Přesný počet obětí není znám. Podle odhadu srbských
úřadů zahynulo kolem 2,5 tisíce lidí včetně 89 dětí. Zranění
utrpělo 12,5 tisíce lidí. Hmotné škody činí podle různých údajů
od 30 do 100 miliard dolarů.
velkymaxmilian
2019-03-25 09:25
@sv.Václav: Před časem jsem dokončil obsáhlou stať o rodu
Přemyslovců . Uvedl jsem ji větou :"Byli první česká knížecí
a královská dynastie (tzv. odnepaměti až do 4.srpna 1306), dále
vládli také v Rakouských zemích (1251 – 1278), Polsku (1300-1306)  a
Uhersku (1301 – 1305)" Jako prvního prameně doloženého jsem
uvedl knížete Bořivoje I. (mezi 852 a 855 – mezi 888 a 890) Kníže
Bořivoj se svou manželkou Ludmilou, pozdější světicí, se nechal
pokřtít, založil první kostely v Čechách a přenesl knížecí
sídlo z Levého Hradce na Pražský hrad. Z jeho manželství s Ludmilou
jsou doloženi jeho následníci Spytihněv I. a Vratislav I., jeho vnuky
byli sv. Václav a Boleslav I. Jak tak sv.Václave čtu vaše příspěvky
musím se vrátit k historickým pramenům k rodokmenu Přemyslovců. Zdá
se, že drtivá většina historiků přehlédla, že genetickým předkem
sv.Václava byl pan Pepek Vyskoč z Putimi. Historie často přináší
nové poznatky, díky proto za vaše příspěvky!
donald.kaczerowski
2019-03-25 08:17
fronda -Co že vám vadí? Vy komunisti jste za dobu své existence
pošlapali, co se dalo.
svaty_vaclav
2019-03-25 01:30
velkymaxmilian - Havloidům zde zase povolily svěrače. Zatlačte si
zpátky oči. Vzájemně si tady havloidi jako tlupa paviánů vybíráte
blechy z kožichů.
velkymaxmilian
2019-03-24 22:25
Spíše než o důtku do "žákajdy" si redaktoři koledují o
něco jiného. "Opice s klacky", kterými zahýřil sv.Václav na
veřejně dostupném webu by mohly být důvodem k pozvánce za účelem
"podání vysvětlení". Nad touto bohorovností zůstává rozum
stát...
fronda
2019-03-24 22:13
donald.kaczerowski: Nám prostě vadí pošlapávání mezinárodního
práva, podněcování válek a hlavně masové vraždění.
donald.kaczerowski
2019-03-24 21:24
Kdo ještě nesepsal hanopis k výročí NATO, nechť se přihlásí v
ředitelně. Dostane důtku do žákovské knížky.
svaty_vaclav
2019-03-24 17:27
Agresivní NATO aliance nedokáže ani ubránit hranice proti opicím s
klacky v ruce. Dokáže jen dráždit Rusy. V podstatě si může do Evropy
přijít kdo chce a přinést si v báglu klidně atomovku, ale Aliance je
bezmocná. Nedokáže ani potopit nafukovací člun a pochytat bandu
pašeráků. Celá aliance NATO jsou jen vyhozené peníze.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.