Princ suspendován, násilí zůstává

Následník saúdského trůnu, princ Muhammed bin Salmán, byl zbaven svých pravomocí, informoval s odvoláním na své zdroje v Saúdské Arábii list The Guardian.

Už třetí týden se princ neobjevuje na veřejnosti, ale ani na ministerských a diplomatických schůzkách, protože byl zbaven práva rozhodovat o řadě otázek, včetně finančních a ekonomických. Sdělil to jeho otec, král Salmán bin Abd al-Azíz. Žádné oficiální sdělení nebylo učiněno, král suspendaci prince oznámil ministrům vlády na tajném zasedání, napsal Guardian. Současně král sdělil, že dosavadní pravomoce korunního prince přebírá Masad al-Alban, jeden z králových oblíbenců. Dosud vykonával funkci poradce pro národní bezpečnost, do níž byl jmenován nedávno. Je absolventem prestižní americké Harvardovy univerzity.

Princ Muhammed bin Salmán. FOTO - Wikimedia commons

Podle listu New York Times, který o suspendaci informoval také, je vývoj v Rijádu důsledkem Muhammedovy účasti na vraždě novináře Džamála Chášukdžího. Novinář zahynul na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu vloni v říjnu. Vražda vyvolala celosvětový poprask, prince z příkazu k vraždě obvinila americká CIA. Saúdskoarabská vláda přiznala vraždu až po 18 dnech, účast prince však odmítla, prý o celé věci nic nevěděl.

Nynější rozhodnutí krále však svědčí o opaku. Podle listu Guardian se vzbouřili členové královské rodiny, kteří prince nesnášejí a velmi rozhodně vystupují proti jeho následnictví. Členů královské rodiny je několik tisíc, jejich mínění nemůže ignorovat ani král.

Mučení a únosy

Podle listu New York Times vytvořil princ už dlouho před smrtí Chášukdžího »operativní« skupinu, která se zabývala únosy, mučením a zabíjením osob nepohodlných královskému režimu. Prý o ní věděl i jeho otec. Za uplynulý rok skupina provedla nejméně 12 operací, většinou v arabských zemích, odkud unášela saúdskoarabské disidenty. Působila však i samotné Saúdské Arábii, kde unášela a posílala do vězení v Džidě například ženy, které bojovaly za práva ženské populace. Většinou jde o aktivistky, které se zasazovaly o právo žen řídit automobil. Tento letitý zákaz už od loňska neplatí, ženy mohou řídit motorová vozidla, aktivistky ovšem zůstávají ve vězení. Se třemi z nich má brzy začít proces. Podle příbuzných byly ženy ve vězení opakovaně mučeny a znásilňovány. List je identifikuje jako paní al-Hathloulovou, al-Jusefovou a al-Mafjanovou. Jsou obviněny z ohrožení saúdskoarabské bezpečnosti, což s sebou nese možný trest smrti.

Ponížení se mstí

List připomíná, že operativní skupina měla nejvíc práce před rokem a půl, kdy princ nechal internovat v luxusním hotelu Ritz téměř 150 členů královské rodiny a místních boháčů a obvinil je z korupce. Chtěl peníze a ve většině případů je dostal. Internovaní podepsali dohody o převodu značných částek ve prospěch koruny. Někteří podepsat odmítli, co se s nimi stalo, není známo. Jako vězení ovšem nesloužily jen luxusní pokoje Ritzu, využívány byly také sklepní prostory, kde se ocitlo několik desítek kleriků, intelektuálů a aktivistů, kteří kritizovali režim na Twitteru. Ani jejich osud není znám.

Podle zpráv, které shromáždily americké tajné služby, ona operativní skupina, která má podle amerických odhadů na svědomí až 500 životů, funguje dál, teď už pod vedením samotného krále. Její zakladatel, princ bin Salmán, byl odstraněn. Negativní ohlas na jeho osobu v zahraničí jistě hrál určitou roli, podle Guardianu však hlavní tlak přišel od ponížených bývalých vězňů Ritzu.

(jo)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 2 hlasy.

redakční zpráva

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.