Útočná puška CZ BREN 2. Ilustrační FOTO - wikimedia commons

Nový Zéland zakazuje útočné pušky

Nový Zéland se po útoku na dvě mešity ve městě Christchurch rozhodl zpřísnit zákony o držení zbraní a zakázat útočné a poloautomatické pušky.

Zákaz jejich prodeje vstoupil v platnost ihned a příslušné zákony by měly být přijaty nejpozději do 11. dubna. S odvoláním na sdělení premiérky Jacindy Ardernové o tom informovala agentura Reuters.

Útok 28letého Australana, který se ve svém manifestu označil za rasistu a muslimy a imigranty za »vetřelce«, si předminulý týden vyžádal 50 mrtvých. Ardernová čin označila za teroristický a již dříve oznámila, že povede ke zpřísnění zákona o držení zbraní.

»Šest dní po útoku oznamujeme zákaz poloautomatických pušek vojenského typu a útočných pušek,« uvedla minulý čtvrtek Ardernová. Zakázány mají být také součástky, se kterými lze z legálně držené zbraně vytvořit samopal, a také velkokapacitní zásobníky. Všichni držitelé zakázaných zbraní je musí na základě rozhodnutí vlády ve dvou dnech nahlásit úřadům, než je předají, píše AP.

»Naše dějiny navždy změnil 15. březen. Teď se změní i naše zákony. Oznamujeme, že jsme ve jménu všech Novozélanďanů podnikli kroky ke zpřísnění našich zákonů o držení zbraní, abychom z naší země udělali bezpečnější místo,« řekla Ardernová na tiskové konferenci s tím, že všechny typy poloautomatických pušek, které byly použity při útoku, budou zakázány. Nová opatření mají umožnit odkoupení zakázaných zbraní od majitelů, což podle premiérky bude státní kasu stát 200 milionů novozélandských dolarů.

»Domnívám se, že převážná většina legálních držitelů zbraní na Novém Zélandu pochopí, že tyto kroky jsou v národním zájmu,« řekla Ardernová s tím, že na farmáře se budou vztahovat přísně uplatňované výjimky kvůli regulaci škůdců.

Nový Zéland se v minulosti snažil zákony o střelných zbraních zpřísnit, vždy tomu však zabránila silná zbraňová lobby a skutečnost, že na Novém Zélandu má silnou tradici lov. Podle odhadů je v zemi s pěti miliony obyvatel zhruba 1,5 milionu střelných zbraní, nový zákaz by se podle Reuters měl vztahovat na asi 13 500 z nich.

Zákaz se týká poloautomatických střelných zbraní nebo brokovnic, které se dají používat s oddělitelným zásobníkem s kapacitou více než pět střel. Vztahuje se také na doplňky používané k přeměně střelných zbraní na to, co vláda označila jako »zbraně vojenského stylu«. Nevztahuje se na střelné zbraně, které obvykle používají farmáři a lovci včetně poloautomatů ráže .22 nebo menších, které pojmou maximálně deset nábojů, anebo poloautomatických a natahovacích střelných zbraní bez výměnného zásobníku, které pojmou až pět nábojů.

Strana Ardernové má v parlamentu většinu, a proto se očekává bezproblémové schválení odpovídajících zákonů. Odborníci na střelné zbraně uvedli, že zákaz má na Novém Zélandu širokou podporu.

Jeden z největších novozélandských prodejců zbraní, firma Hunting & Fishing New Zealand, uvedla, že podporuje »jakékoli vládní opatření trvale zakázat tyto zbraně«.

»I když jsme je v minulosti prodali malému počtu zákazníků, události z minulého týdne nás přiměly přehodnotit náš postoj. Došli jsme k závěru, že podobné válečné zbraně nemají v našem podnikání - ani v naší zemi - co dělat,« uvedl minulý čtvrtek v prohlášení šéf firmy Darren Jacobs.

Novozélandská policie mezitím oznámila, že všech 50 obětí útoku identifikovala. Ve většině případů šlo o uprchlíky či migranty z Pákistánu, Indie, Malajsie, Turecka, Indonésie, Somálska, Afghánistánu a Bangladéše.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2.9, celkem 7 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.