Následník trůnu na Kubě

Britský princ Charles s manželkou Camillou zahájili v neděli návštěvu Kuby, která je první oficiální návštěvou členů britské královské rodiny na tomto ostrově za 60 let, kdy jsou tam u moci vlády PCC.

Kubánský pobyt britského následníka trůnu a jeho ženy, který potrvá do zítřka, je součástí jejich cesty po několika karibských zemích.

Proti kubánské návštěvě prince Charlese mají výhrady někteří nenapravitelní američtí politici, konzervativní kruhy v USA totiž kritizují kubánskou vládu za údajné pronásledování opozice a za její podporu prezidentovi Venezuely Nicolási Madurovi Morosovi.

Britský princ Charles. FOTO - wikipedia commons

Kubánský program prince Charlese totiž nezahrnuje setkání s místními »disidenty« ani s představiteli nevládních organizací bojujících za lidská práva.

Podle britských diplomatických zdrojů má Charlesova návštěva vyjádřit na vysoké úrovni dobrou úroveň vztahů mezi Británií a Kubou, kterou už v roce 2016 navštívil tehdejší britský ministr zahraničí Philip Anthony Hammond. V té době se normalizovaly i vztahy mezi Havanou a Washingtonem poté, co za prezidenta Baracka Obamy USA a Kuba v roce 2015 po více než půlstoletí obnovily diplomatické vztahy. S nástupem ultrapravicového Trumpa ale vztahy opět ochladly.

Pod dohledem Che Guevary

Po nedělním příletu do Havany zamířili podle ČTK princ Charles s Camillou k památníku kubánského spisovatele a národního hrdiny Josého Martího, považovaného za symbol boje Kubánců za nezávislost koncem 19. století. Památník, u něhož Charles s manželkou položili věnec, leží blízko sídla kubánské vlády, na němž je portrét dalšího revolučního hrdiny Ernesta Che Guevary.

Včera se princ Charles sešel s kubánskou hlavou státu Miguelem Díazem-Canelem, oba se potkali už vloni v listopadu v Londýně. Díaz-Canel vystřídal vloni v dubnu v úřadu Raúla Castra, jehož zbožňovaný bratr Fidel Castro vládl Kubě více než čtyřicet let.

Dnes by měl princ Charles u města Mariel nedaleko Havany oficiálně zahájit výstavbu solárního parku, na jehož financování se Británie podílí. Připraven bude také kulturní program v havanském divadle. Zítra navštíví britský princ v Havaně středisko pro molekulární imunologii, kde chce Británie rovněž rozšířit spolupráci…

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 7 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.