Rafinerie společnosti Exxon Mobile v americkém státě Louisiana. FOTO – en.wikipedia.org

Růst emisí nejvyšší za »pětiletku«

Globální emise oxidu uhličitého související s energií loni stouply o 1,7 procenta na rekordních 33,1 miliardy tun. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Růst emisí byl podle ní nejvyšší od roku 2013.

Emise oxidu uhličitého jsou primární příčinou celosvětového růstu průměrné teploty. Ve Spojených státech stouply o 3,1 %. O rok dříve přitom klesly. V Číně emise vzrostly o 2,5 % a v Indii o 4,5 %. Naopak v Evropě emise klesly o 1,3 % a nižší byly již pátým rokem za sebou také v Japonsku.

Globální poptávka po energii vzrostla loni o 2,3 %. To je téměř dvojnásobek průměrného růstu od roku 2010. Přispěla k tomu hlavně silná globální ekonomika a vyšší poptávka po vytápění a chlazení v některých částech světa, upozornila IEA. Čína, USA a Indie se na celkovém růstu energetické poptávky podílely téměř 70 %.

»Loni jsme viděli mimořádný růst globální poptávky po energii, rostoucí nejrychlejším tempem v tomto desetiletí,« uvedl výkonný ředitel IEA Fatih Birol. Minulý rok označil za další zlatý rok pro plyn, avšak upozornil, že navzdory růstu obnovitelných zdrojů se nadále zvyšují emise, což ukazuje, že je potřeba podniknout naléhavější akce na všech frontách.

Celosvětová poptávka po plynu se zvýšila o 4,6 %, nejrychleji od roku 2010. Podpořil ji hlavně vyšší přesun k plynu od uhlí. Poptávka po energii z obnovitelných zdrojů se zvýšila o čtyři procenta, ale využití obnovitelných zdrojů by mělo expandovat mnohem rychleji, aby byly splněny dlouhodobé klimatické cíle, uvádí zpráva.

Poptávka po ropě stoupla o 1,3 %. Spotřeba uhlí se pak zvýšila o 0,7 %, protože vyšší poptávka v Asii překonala pokles ve zbývajících částech světa.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.6, celkem 5 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.