Ilustrační FOTO - Pixabay

Zahraniční zadlužení ČR loni kleslo

Zahraniční dluh České republiky ke konci loňska činil 4,355 bilionu korun, meziročně byl nižší o 14,8 miliardy Kč. Představoval tak 81,9 procenta hrubého domácího produktu.

Vyplývá to z předběžných údajů České národní banky. Zahraniční dluh je sumou závazků se stanovenou lhůtou splatnosti. »V časové struktuře zahraničního dluhu zaujímají závazky s původní splatností delší než jeden rok 40,5 % z celkových dluhových pasiv,« uvedla ČNB.

Na soukromý sektor připadá ze zahraničního dluhu 73 %. Zbývajících 27 % tvoří závazky veřejného sektoru, tedy dluhy vládních úřadů, firem s majoritní účastí státu a dluhy garantované vládou.

»Na první pohled vypadá zahraniční dluh téměř hrozivě, nicméně toto číslo je třeba brát s velkou rezervou. Do zahraniční zadluženosti se totiž počítají kromě státního dluhu v držení nerezidentů i závazky bank a podniků,« upozornil Haló noviny analytik ČSOB Petr Dufek. Zahraniční dluh podle něj vzniká velmi jednoduše, například když zahraniční investor nakoupí na českém trhu státní nebo firemní dluhopis nebo když si uloží své peníze do tuzemské banky.

Z hlediska instrumentů jsou v zahraničním dluhu nejvíce rozšířené vklady a dluhopisy. V souhrnu představují 55,5 % zahraničního dluhu.

Na vývoji zahraničního dluhu je podle Dufka vidět, že cizinci do české ekonomiky nainvestovali v posledních letech hodně peněz, nicméně svoji pozici už dál nenavyšují. »Jestli něco roste, tak jsou to především úvěry podniků, které v zahraničí lákají levnější půjčky. Se zpomalováním ekonomiky však lze předpokládat, že i tento zájem začne postupně vyprchávat. Zahraniční dluh ČR by se mohl brzy dostat pod hranici 80 % HDP,« uvedl Dufek.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 4 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Prokopic.Karel
2019-03-28 20:39
Je to jeden z "vítězných songů" Bureše. Zahraniční
zadlužení ne-kles-lo, ono se zvý-ši-lo. Čarovat s podíly na HDP a z
toho počítat určitou relativitu, je směšné. Divím se (OPRAVDU!), že
deník KSČM občas nepřipomene zadlužení České a Slovenské
socialistické republiky ke konci roku 1988 - kdy v tom ještě neměl
tehdy šanci malverzovat Ivan (Kočárník) and his melody boys. Vstoupili
jsme do kapitalismu a prožili jsme (ano: už jde o MINULÝ čas..) pár
let boomu, kdy říhající cizí banky (kromě té centrální tady jiné
nejsou) nám věnovali peníze na dětská hřiště a jiné podobné
"rozvojové programy". Zbavit se bank, prosperujícího
zemědělství, prodat za hubičku doly a "vodní
hospodářství" velkých měst, to jsou góly do vlastní branky.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.