Ilustrační FOTO - Pixabay

Zelenina u nás prudce zdražila, doplácíme na neustále se zvyšující dovozy z ciziny

Zelenina na tuzemském trhu výrazně zdražila a její ceny byly v únoru podle Českého statistického úřadu meziročně vyšší bezmála o 80 procent. Výrazný cenový růst podle předsedy Zelinářské unie Čech a Moravy (ZUČM) Petra Hanky souvisí s loňskou špatnou úrodou zeleniny v České republice i Evropě, kterou zavinilo suché a teplé počasí.

Vysokou cenovou úroveň by podle Hanky měla korigovat zelenina z nové sklizně, která bude do obchodů postupně posílána od jarních měsíců.

Na výrazné zdražování zeleniny poukázaly únorové údaje ČSÚ o cenách v rostlinné výrobě. »Na letošních cenách zeleniny se nejvíc podepsalo počasí. Klimatické problémy, které byly v České republice, byly i po celé Evropě,« řekl Hanka.

Zeleniny je nyní podle něj kvůli špatné úrodě nedostatek v celé Evropě a její ceny kvůli tomu rostou. Nejvíce na zahraničních trzích podražila petržel a cibule, ale cenový nárůst je zaznamenám také u dalších druhů zeleniny. »Naše ceny kopírují situaci v zahraničí,« podotkl Hanka.

Ceny zeleniny v ČR podle něj výrazně závisí na cenové úrovni zahraničních trhů, jelikož tuzemská produkce zeleniny pokrývá jen zhruba 35 % spotřeby ČR. »Ve chvíli, kdy končí pěstitelská sezona, jsme odkázání na skladovací kapacity. Protože jsou nedostatečné, tak velkou část spotřeby kryjeme dovozem a cena odpovídá cenám na evropských trzích,« upozornil Hanka.

Dovoz zeleniny do ČR stále roste a loni bilance zahraničního obchodu v této kategorii plodin vykázala už více než jedenáctimiliardový schodek. Dovoz zeleniny se zvyšuje dlouhodobě. V roce 2009 jeho hodnota podle ČSÚ obnášela 9,3 miliardy korun, loni už 13,8 mld. Kč.

Ze statistik ZUČM vyplývá, že nejvíce zeleniny je do ČR dováženo z Nizozemska, Španělska, Polska, Německa a Itálie. Z Nizozemska a Španělska pocházejí hlavně rajčata, salátové okurky, papriky, česnek, mrkev či cibule. Polské firmy na tuzemský trh dodávají cibuli, hlávkové zelí, salátovou řepu, ředkvičky, květák a kedlubny.

V ČR se zelenina pěstuje zhruba na 10 000 až 11 000 hektarech. V roce 2017 tuzemská produkce zeleniny obnášela 265 000 tun. Loňská produkce českých zelinářů podle odhadu pěstitelů kvůli rychlému nástupu teplého počasí na jaře i suchému létu klesla zhruba o desetinu. Definitivní údaje o loňské sklizni zeleniny v ČR zatím nebyly nezveřejněny.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.9, celkem 7 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.