Ilustrační FOTO - Pixabay

Šmejdy s hrnci poznáte. A co ty finanční?

Na českém trhu se před několika lety roztrhl pytel s takzvanými podnikovými dluhopisy, které díky agresivnímu marketingu získaly na oblibě především u drobných investorů. A zatímco šmejdi prodávající hrnce sázejí na důvěřivost starších spoluobčanů, ti finanční profitují z lidské nevědomosti a příslibu lákavého, avšak nereálného úročení.

Firmy si uvědomily, že dostat peníze od banky je složité, ne-li nemožné. Banky totiž lehce poznají, když je podnikatelský plán nereálný nebo dělaný tzv. »na oko«. Neseriózní firmy si tak často půjčují od důvěřivých lidí, které zmátnou promyšleným, agresivním marketingem a příslibem i více jak desetiprocentního úroku. Jejich jediným cílem je ale vytáhnout z lidí peníze úplně stejně, jako to dělají prodejci hrnců.

»Úročení až 10 % zní sice velmi lákavě, ale už ne tolik, uvědomíme-li si, že investor nese stoprocentní riziko. Ten nepoměr je zarážející a svým charakterem odpovídá spíše investování do akcií, kde má ovšem investor právo podílet se na řízení společnosti. U tzv. prašivých dluhopisů tomu tak není. Tam neovlivníte absolutně nic. Jen podepíšete papír a čekáte, doufáte v nemožné,« uvedla Eliška Skřivanová, tisková mluvčí webu Rizikovedluhopisy.cz, který před praktikami neseriózních firem dlouhodobě varuje.

Čím se vyznačují

Na rozdíl od seriózních emitentů, postrádají finanční šejdíři propracovaný obchodní plán s konkrétními čísly, která jasně stanoví dobu návratnosti investice. Chybí zde dodatečné zajištění, odpovídající rating a zejména transparentnost v podobě zveřejněných účetních výkazů ve Sbírce listin. Mezi ně patří např. účetní uzávěrka, výroční zpráva nebo zpráva auditora, ze kterých má investor možnost dozvědět se, jak společnost hospodaří a zda není předlužená. Dalším cenným zdrojem informací může být prospekt České národní banky, ani ten však návratnost investice nezaručuje. »Emitentem s prospektem je například společnost EMTC-Czech a.s., která i přes opakující se ztrátový výsledek hospodaření, emituje dluhopisy v objemu stovek miliónů korun,« uvádí Skřivanová.

Nenechte se napálit

Pozor také na tzv. dluhopisové portály, z nichž některé inzerují velké množství zjevně rizikových emisí. Ač to veřejně nepřiznají, inkasují od emitentů provize z objemu prodaných dluhopisů. Proto je nezajímá kvalita, ale kvantita firem, jež mají ve svém portfoliu.

V této souvislosti podal web Rizikovedluhopisy.cz podnět České národní bance poté, co několikrát po sobě obdržel od investorů negativní zpětnou vazbu na server Dluhopisy.cz, prostřednictvím kterého byly nabízeny problémové emise společností Triload Invest, Sponge Factory nebo SEDMA Praha. Zatímco první ze jmenovaných skončila v insolvenci, druhá opakovaně měnila jednatele, až byla prodána do Lotyšska a vedení společnosti přestalo komunikovat. A tak rovněž investoři SEDMA Praha stále marně čekají na připsání již druhého výnosu po splatnosti.

»Pokud jde o Váš podnět související se serverem Dluhopisy.cz, Česká národní banka Vás tímto informuje, že v současné době již prošetřuje činnost společnosti Centrum Dluhopisů s.r.o., se sídlem Dolnokrčská 1966/54, 140 00 Praha 4 – Krč,« vyjádřila se k podnětu mluvčí ČNB, Markéta Fišerová.

Aktuálně web Rizikovedluhopisy.cz varuje také před pochybnými nabídkami dluhopisů »Invest2019« firmy Spice Space s.r.o.

Řešením přísnější regulace

Podle webu aktuální legislativní úprava a absence kontrolních mechanismů na straně rejstříkových soudů, které mají pravomoc zakročit, nezveřejní-li podnikatel účetní závěrku a výroční zprávu ve Sbírce listin, dnes nahrává podvodnému jednání jak na straně emitentů, tak na straně dluhopisových portálů, které mnohdy inzerují zjevně rizikové emise. Přísnější regulace by dopomohla k větší transparentnosti, uzavírá web Rizikovedluhopisy.cz.

(za)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.9, celkem 11 hlasů.

(za)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-03-31 21:34
Nucený audit a na jeho základě nepovolit emitaci. A bylo by po
ftákách.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.