Ilustrační FOTO - Pixabay

Těžaři z břidlic ustáli propad cen

Když Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) zahájila koncem roku 2014 cenovou válku, řada lidí předpokládala, že těžba ropy z břidlic v USA je odsouzena k zániku. Ve skutečnosti propad cen nejvíce poškodil přední ropné společnosti, které zatěžovaly velké a nákladné projekty. Chevron, BP a ostatní se novým cenám energií jen ztěžka přizpůsobovaly, napsal server agentury Bloomberg.

Společnosti sice pomalu, ale jistě přišly na to, jak éru nízkých cen přežít. Snížily náklady a naučily se, jak zabránit jejich opětovnému růstu. V sektoru, který dříve upřednostňoval řešení na míru pro každý projekt, společnosti začaly hovořit o standardizaci. Představitelé firem začali jednat o tom, jak sdílet konstrukce všeho, od podvodních ventilů po čerpadla.

Nejvýznamnější světové energetické společnosti dnes vykazují tak velké zisky jako za dob, kdy barel ropy stál 100 dolarů (2275 Kč) a více. Výdaje osmi největších ropných a plynárenských společností loni činily podle údajů Bloombergu 118 miliard USD (2,7 bilionu Kč), což je 45 procent pod předkrizovým maximem z roku 2013, kdy to bylo 215 mld. USD.

Jejich podnikatelský model se ale během té doby podstatně změnil. Snížily závislost na nákladných projektech v nejodlehlejších koutech světa a začaly investovat miliardy v Permské pánvi, která je stěžejní lokalitou břidlicové revoluce v USA a v níž dříve dominovaly nezávislé prospekční a produkční firmy. K dalším změnám, které přinášejí úspory, patří snaha budovat nové projekty blíže těm stávajícím a opětovně využívat starší infrastrukturu. Společnosti také znovu objevily kouzlo integrace a investují do rafinérií a petrochemických závodů, které jim vydělávají při nízkých cenách ropy.

Rentabilita velkých ropných firem podle kalkulací Bloombergu neutrpěla. Návratnost použitého kapitálu - ukazatel, který poměřuje zisk před zdaněním a použitý kapitál - loni činila 8,7 %, a byla tak vyšší než v roce 2014 (8,4 %).

Další významná změna se týká zemního plynu. Velké ropné firmy sice do této oblasti investovaly už před krizí, ale nyní začíná mít plyn navrch a podle některých odborníků je budoucnost právě v něm.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.4, celkem 5 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.