Jaderná elektrárna Temelín testuje nové kontejnery na požité palivo

Jaderná elektrárna Temelín testovala nový kontejner od firmy Škoda JS na použité palivo. Energetici zkoušeli hlavní práce při zaplnění a odvozu kontejneru z reaktorového sálu do skladu použitého paliva. Místo reálného paliva použili maketu. Použité palivo chtějí poprvé do nového kontejneru dát během odstávky druhého bloku, která začne ve druhé polovině června.

První temelínský blok je plánovaně odstaven od 1. března, znovu vyrábět by měl od konce dubna, sdělil temelínský mluvčí Marek Sviták.

Smlouvu s plzeňskou firmou Škoda JS uzavřel ČEZ v roce 2015. Do roku 2035 firma Temelínu dodá 60 kontejnerů. »Ročně to bude od dvou do šesti kusů, podle aktuálních potřeb Temelína,« řekl člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika Skupiny ČEZ Bohdan Zronek. ČEZ již dříve uvedl, že hodnota zakázky je ročně v řádech desítek až stovek milionů Kč.

Energetici si teď při odstávce 1. bloku zkusili práce na reaktorovém sále, hlavně zavezení paliva do kontejneru. Místo reálného paliva použili imitátor. Ten postupně umístili na každou z 19 pozic uvnitř kontejneru. »Ověřili jsme si činnosti, které jindy než během odstávky ověřit nemůžeme. Vedle zavezení paliva je to například odvodnění, vysoušení kontejneru nebo montáž vík,« uvedl ředitel elektrárny Jan Kruml. Jen vysoušení zabere téměř celý den.

Těleso kontejneru tvoří ocelový válec s vnějším průměrem 2,3 metru, vysoký 5,6 m. Prázdný váží necelých 105 tun, s palivem téměř 119 tun. Stěna je tlustá 41 centimetrů. Palivo může být v kontejneru až 60 let.

Škoda JS vyrábí tyto kontejnery od roku 1995. Dosud jich dodala přes 400, a to do jaderných elektráren a zařízení v ČR, Německu, USA, Švýcarsku, Litvě a Bulharsku. Od roku 2021 bude dodávat kontejnery i pro jadernou elektrárnu Dukovany.

Temelín je největším výrobcem elektřiny v ČR, kryje pětinu domácí spotřeby. Loni vyrobil 15,66 TWh elektřiny.

(eko)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 4 hlasy.

(eko)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


uplnejvypatlanec
2019-04-03 10:15
palivo je "pouzite" , pozite muze byt napr. vysoce kvalitni maso
z Polska se salmonelou haha
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.