Ilustrační FOTO - Pixabay

Materiál i stavební práce výrazně zdražují

Ceny většiny materiálů a prací na stavebním trhu rostou. Některé betonové výrobky, jako například dlažby nebo obruby, zdražily meziročně v průměru asi o pětinu. Čekací lhůty se pohybují v řádu několika týdnů. Ještě výrazněji rostou ceny stavebních prací, v některých případech meziročně až o polovinu.

Vyplývá to z odpovědí stavebních firem s minimálním ročním obratem pět miliard korun, které oslovila ČTK. Podle analytika to povede k růstu cen nemovitostí.

»Výrobci betonových materiálů shodně zdražili od začátku letošního roku, meziročně o pět až 30 procent podle jednotlivých druhů. Výrobky jsou zatím dostupné v rozmezí dvou až tří týdnů, v sezoně očekáváme delší dodací termíny,« uvedl mluvčí Metrostavu Vojtěch Kostiha.

»Od loňského podzimu se zvýšily ceny zdiva od 12 do 20 % podle druhu. Cena cihel, jako nejpoužívanějšího materiálu, narostla nejvíce. Dostupnost na trhu je stále špatná. Ceny u polystyrenových tepelných izolací vzrostly o sedm procent,« doplnila mluvčí společnosti Skanska Tereza Milota Mitošinková.

Ilustrační FOTO - Haló noviny

Největší nárůst podle ní Skanska eviduje u cen za provedenou práci. Zejména jde o takzvané mokré procesy, jako je zdění nebo omítání, nebo u technologických montáží. »Zde ceny meziročně vzrostly o 30 až 50 %. Nedostatek pracovní síly přetrvává,« uvedla Mitošinková.

Podle mluvčího firmy Hochtief CZ Michaela Taliána zdicí materiály zdražily o osm procent, izolace o pět procent. »U betonových výrobků jsou dlouhé dodací lhůty, nedostatek a zvýšení cen až o 15 %,« podotkl.

Rostoucí ceny materiálů a stavebních prací podle analytika BH Securities Štěpána Křečka zvyšují náklady firem, které se snaží přenášet dál až na koncové zákazníky. To vede k růstu cen nemovitostí. »Vysoké ceny na realitním trhu však nejsou zapříčiněny jen rostoucími náklady stavebních firem. Důležitou roli hrají ceny pozemků, které jsou v mnohých případech dražší než samotná výstavba,« uvedl Křeček.

Firmy podnikající především v dopravním stavitelství se potýkají s růstem cen asfaltů. Podle jednatele společnosti Swietelsky stavební Františka Fryše cena meziročně vzrostla o 15 % na 8500 korun za tunu a pokles nelze očekávat. »Je velmi složité kalkulovat ceny u staveb, které se pak budou provádět na podzim a odhadovat vývoj nákladových cen. Předzásobení například u této komodity není možné. Rostou i ceny drceného kameniva a obecně se začíná projevovat i nedostatek některých důležitých frakcí,« uvedl Fryš. Loni v říjnu podle něj stála tuna základního asfaltu až 12 500 Kč.

Podle mluvčí Eurovie CS Ivety Štočkové rostou v inženýrském stavitelství ceny vstupních materiálů u všech potřebných komodit, jako jsou železo nebo cement. »Největší nárůst vidíme u ropy, která je základní surovinou pro výrobu asfaltu,« dodala Štočková.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 1, celkem 1 hlas.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.