Ilustrační FOTO - Pixabay

Jaké druhy dopravy nejčastěji využíváme

Obyvatelé České republiky v roce 2017 cestovali přece jen trochu častěji veřejnou dopravou než osobními automobily, ačkoliv ani tak nás současný stav rozhodně nemůže uspokojovat. Prostřednictvím veřejné dopravy, ať už městské hromadné, nebo autobusové, železniční, letecké či vodní dopravy uskutečnili obyvatelé přibližně 55 procent cest. Nejčastěji přitom byly využívány prostředky MHD.

Vyplývá to z údajů, které ve svém článku zveřejněném v časopisu Statistika&My uvedla Iva Kadeřábková z Českého statistického úřadu.

MHD předloni přepravila celkem 2,3 miliardy cestujících, což představovalo zhruba 80 % všech osob využívajících prostředky veřejné dopravy. »Přepravní výkony v osobní dopravě – uvádějí se v osobokilometrech a rozumí se jimi součet vzdáleností, na které byli přepraveni jednotliví cestující (v případě mezinárodní železniční dopravy se uvažuje pouze vzdálenost ujetá na území ČR) – v porovnání s rokem 2016 vzrostly. Dosáhly hodnoty 17,8 mld. osobokilometrů. Tento druh veřejné dopravy byl ovšem využíván na kratší přepravní vzdálenost, v průměru 7,7 kilometru. Při cestování na delší vzdálenost dávali cestující přednost individuální automobilové dopravě či jiným druhům veřejné dopravy,« uvedla Kadeřábková.

Pro přepravu mezi městy lidé podle ní častěji využívali autobus než vlak, a to téměř ve dvou třetinách případů. Počet přepravených cestujících autobusem předloni dosáhl 329,7 milionu, přičemž od roku 2007 klesl o 12 % kvůli odlivu cestujících pravidelné autobusové dopravy. Pokles počtu cestujících byl zaznamenán pouze u pravidelné vnitrostátní autobusové dopravy. Naopak pravidelná mezinárodní autobusová doprava oproti roku 2007 přepravila více než dvojnásobek cestujících. Rostl také počet přepravených cestujících nepravidelnou autobusovou dopravou. Za deset let se zvýšil o více než čtvrtinu. Růst přepravních výkonů celé autobusové dopravy (pravidelné i nepravidelné) o 17,4 % oproti roku 2007 byl ovlivněn zejména růstem přepravních výkonů nepravidelné autobusové dopravy. Vzrostl nejen počet přepravených cestujících, ale i průměrná přepravní vzdálenost z 85,9 na 136,2 km.

Železniční doprava předloni přepravila 183 mil. cestujících, což zhruba koresponduje s počtem přepravených cestujících v roce 2007 (-0,7 %). Vlakem se na delší vzdálenosti jezdilo častěji než autobusem. Průměrná přepravní vzdálenost byla 51,9 km (oproti 33,9 km autobusem), uvedla statistička.

Vnitrozemská vodní doprava pak podle ní přepravila nejmenší počet osob ze všech zmiňovaných dopravních odvětví. V naprosté většině se jednalo o rekreační přepravu osob. Její využití bylo také více než u jiných druhů dopravy ovlivňováno ročními obdobími a vnějšími klimatickými podmínkami.

»Mezinárodní veřejné dopravě dominovala ta letecká. České letecké společnosti na mezinárodních linkách přepravily 6,6 mil. cestujících na průměrnou přepravní vzdálenost 1707,5 km. Druhou příčku obsadili čeští železniční přepravci, kteří transportovali 6,1 mil. cestujících v rámci mezinárodní dopravy, což byl téměř trojnásobek počtu cestujících přepravených v roce 2007. Následovali je čeští autobusoví přepravci s 3,4 mil. dopravovaných cestujících na pravidelných mezinárodních autobusových linkách,« uzavřela Kadeřábková.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3, celkem 4 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.