Ilustrační FOTO - Haló noviny

EK podpořila řetězce proti Slovensku

Velké obchodní řetězce na Slovensku zatím nebudou platit mimořádný odvod, který na ně Slovensko uvalilo od začátku letošního roku. Evropská komise (EK) vydala předběžné opatření ohledně pozastavení platnosti zákona o odvodu.

Informovala o tom slovenská ministryně zemědělství Gabriela Matečná. Slovensko zatížilo řetězce zvláštním odvodem ve výši 2,5 procenta z obratu sníženého o obrat některých prodejen kromě jiného v nejméně rozvinutých regionech země. Daň se vztahuje na sítě, které mají prodejny alespoň v 15 % z celkového počtu 79 okresů na Slovensku a alespoň čtvrtinu z jejich obratu tvoří prodej potravin spotřebitelům. Stát očekával, že čistý výnos z odvodu dosáhne 87 milionů eur (2,2 miliardy korun) ročně. Plánoval ho použít například na podporu slovenských výrobců potravin či na kompenzace vlivu globálních změn počasí na zemědělství.

»Dostali jsme informace, že na zvláštní odvod obchodních řetězců Evropská komise uvalila předběžné opatření. Účinnost zákona je pozastavena,« uvedla Matečná.

EK platnost odvodu pozastavila v době, kdy první řetězce měly tuto zvláštní daň zaplatit poprvé. Podle EK by stávající právní úprava s ohledem na výjimky z placení odvodu mohla zvýhodnit některé podnikatele před konkurencí.

Ilustrační FOTO - Haló noviny

Předseda parlamentu a vládní Slovenské národní strany (SNS) Andrej Danko oznámil, že předloží návrh, kterým bude zmíněný odvod zrušen. »Velké nadnárodní řetězce možná vyhrály bitvu, ale nikoliv válku se státem,« řekl Danko.

Ministryně Matečná, která ve vládě zastupuje SNS, prohlásila: »Jsem pobouřena, že EK použila vůči suverénnímu státu takovýto nástroj, který byl v EU využit jen několikrát, a to ještě proti členským zemím na východě EU. Jsem zhrozena, že EK si dovolí ponížit Národní radu a pod tlakem lobbistů takto zasáhne do národní legislativy.« Pozastavila se také nad tím, že v případech, kdy jde o běžné lidí, trvá komisi rozhodování dlouho a jako příklad uvedla otázku dvojí kvality potravin nebo nekalých obchodních praktik.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.9, celkem 7 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-04-05 19:04
Já bych jim zdanil zisky, které jim neustále rostou. A pokud by se jim
to nelíbilo a "promítli" by to cen, znárodnil bych je! (vtip).
Tady je jasně vidět, čí a jaká práva EU hájí.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.