Zvířata ve válce

Lozovi bylo osm let, když ho v červenci roku 2017 převezli ze syrského Aleppa do severojordánského Džaraše. Několik měsíců předtím Aleppo dobyla syrská armáda, ale do té doby bylo město dějištěm prudkých bojů. Loz - černý asijský medvěd - našel nový domov na kopci s olivovníky v Jordánsku, ale na život v Sýrii nedokázal zapomenout.

V prvních dnech utíkal do úkrytu, kdykoli zaslechl nákladní auto nebo vrtulník, v Sýrii ho děsily výbuchy a střelba. Loz je dodnes ostražitý, ale už ne tak bojácný, píše server Middle East Eye. To, že unikl do bezpečí v Jordánsku, je zásluha organizace Four Paws International. Jeho sousedy v přírodním parku Al-Mava jsou i další zvířata zachráněná ze zoo na okraji Aleppa. Four Paws zachraňuje ohrožená zvířata kdekoli na světě. Často z válečných zón, někdy ze zoologických zahrad, ale pomáhá i exotickým zvířatům, o která se soukromníci nedokážou postarat. Působí v 15 zemích a spravuje sedm útočišť pro zachráněné.

Raghad Zajtúnová působí v parku Al-Mava jako veterinářka. Má v péči 18 lvů, čtyři medvědy a dva tygry. Říká, že se tato zvířata musí vyléčit z válečného traumatu. Z Aleppa se kromě Loza dostalo dvanáct dalších zvířat. Do války přebývalo v tamní zoo 300 zvířat, ale většina zahynula při bombardování nebo přestřelkách, některá i hladem. Ta zbylá zachránili lidé z Four Paws. »Byli ve velmi špatném stavu, vyhublí a zranění. Medvědi vážili polovinu ideální váhy, byli vyděšení, teď už vypadají lépe,« říká Zajtúnová.

Největší park

Al-Mava se rozkládá na 110 hektarech a je největším přírodním parkem pro velká zvířata na Blízkém východě. Zřízena byla v roce 2015 díky spolupráci nadace princezny Áliji a Four Paws. Určena je zvířatům, která se nemohou vrátit do svých zemí ani být vypuštěna do volné přírody. Pro veřejnost se park otevřel loni v říjnu, ale návštěvy jsou omezeny na jednu prohlídku denně pro maximálně dvacet lidí. Snahou je nevyrušovat lidskou přítomností zvířata, která mají s člověkem špatnou zkušenost.

Půda pod nohama

»Chceme lidi seznámit s ochranou zvířat a hodláme lidi učit, jak zvířata chránit,« říká manažer parku Mustafá Chrajsát. V parku by v průběhu tohoto jara měla být otevřena vegetariánská restaurace a ekochatky. Lidé z okolních vesnic zpočátku parkem nadšeni nebyli. Báli se, že zvířata budou utíkat a ohrožovat je. »Teď, když vědí, že je to bezpečné, hodně pomáhají,« řekl Chrajsát.

Některá ze zvířat pocítila půdu pod nohama až zde. Třeba lvi Sultán a Sabrín, zachránění ze zoo v Gaze v roce 2014, do příjezdu do Jordánska trávili život výhradně na betonové podlaze svých klecí. Bylo třeba je zachránit za izraelského bombardování Gazy. O život tehdy přišly tisíce lidí a zoo v Gaze byla těžce poškozena. Podle Four Paws tehdy uhynulo 80 zvířat a 30 přeživších zůstalo bez vody a potravy. »Když sem poprvé přišli, dotýkali se stromů,« popisuje Chrajsát příchod lvů.

Lidé se ptají

Říká, že lidé se někdy ptají, proč se tolik energie věnuje záchraně zvířat, když umírají lidé. »Ale kdo se o ně postará, někdo musí bránit jejich práva. Jsou-li v zajetí, musíte o ně pečovat, jako kdyby to byly naše děti,« argumentuje Chrajsát.

Sekci urgentních zásahů ve Four Paws řídí Egypťan Amír Chalíl. Pracuje pro tuto organizaci 24 let a ve složitých situacích riskoval mnohokrát život. Předloni zachraňoval zvířata ze zoo v Mosulu, předtím v Aleppu. Zásahu předchází jednání různých týmů. V případě Aleppa Chalíl kontaktoval majitele a řekl mu, že pokud zvířata nedaruje, uhynou. Majitel svolil. Chalíl pak musel projet četnými kontrolami, a to i hlídkami radikálů napojených na al-Kajdá. Lozova nynější sousedka Lula pochází z iráckého Mosulu.

Smrt hladem a v přestřelkách

Boje o toto severoirácké město začaly v říjnu 2016 a několik měsíců na pozemku zoologické zahrady tábořili bojovníci tzv. Islámského státu. Zvířata umírala v přestřelkách a hladem. Když byla východní část města v lednu 2017 osvobozená, naživu byla pouhá dvě zvířata - lev a medvěd. Mosulané kontaktovali Four Paws. Chalíl dorazil v únoru, aby stav zvířat prověřil a nechal pro ně léky a jídlo. Vrátil se pro ně v březnu, avšak zastavila ho irácká armádní hlídka a požadovala víc dokumentů. Lidé z Four Paws se v dubnu 2017 vrátili s požadovanými doklady a nakonec vyjednali převoz do Ammánu.

Mimořádně těžká záchrana

»Každá záchrana je obtížná, ale ta v Mosulu byla mimořádně těžká. Bylo to složité vyjednávání s vojáky a v těsné blízkosti Islámského státu,« řekl Chalíl. Vojáci si nejprve ze záchranné operace věnované zvířatům dělali legraci, ale nakonec přinášeli potraviny a krmili je. Jeden voják dodal dvě kuřata, která zabavil při kontrole, aby je mohl nabídnout zvířatům. »Změnili názor a uvědomili si, že ta zvířata neválčí. Že trpí nejenom lidé,« vzpomíná Chalíl. Na cestě z Mosulu byl na několik dní zatčen, nakonec ale dostal povolení se zvířaty odjet. Projížděl kolem uprchlíků, mezi nimiž byly děti, jež ztratily domovy. »Měly za sebou velmi špatné vzpomínky, ale když se podívaly do našeho auta a spatřily lva a medvěda, začaly se usmívat. Byly šťastné. Viděl jsem, že zvířata mohou lidem přinést štěstí,« dodal Chalíl.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 6 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-04-07 00:03
A já si myslel, že důležitější je zachraňovat lidi.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.