WHO: Lidé se proti roku 2000 dožijí o pět a půl roku více

Naděje na dožití světové populace vzrostla mezi lety 2000 a 2016 o pět a půl roku. Uvedla to Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatímco člověk narozený v roce 2000 mohl očekávat, že se v průměru dožije 66,5 roku, pro narozené v roce 2016 je to už 72 let, uvádí s odkazem na zprávu organizace agentura AFP. Nadále přetrvávají značné rozdíly mezi bohatými a chudými státy a údaje jsou rozdílné i pro muže a ženy.

Příznivý vývoj lze vysvětlit zčásti pozoruhodným poklesem úmrtí dětí do pěti let, především v subsaharské Africe, kde se podařilo znatelně zefektivnit boj s malárií, spalničkami a dalšími infekčními nemocemi. Naděje na dožití také vzrostla díky posunu v boji proti AIDS, který v 90. letech pustošil značnou část Afriky.

Zpráva WHO nicméně upozorňuje, že stále existují značné odchylky střední délky života mezi rozvinutými a rozvojovými zeměmi. V zemích s nízkým příjmem je naděje na dožití o 18,1 roku nižší než v zemích s vyšším příjmem.

Statistiky WHO jsou letos poprvé rozděleny podle pohlaví. Díky tomu lze pozorovat, že se celosvětově rodí více chlapců než dívek. Zpráva tím také zdůrazňuje rozdíly v příčinách úmrtí mezi oběma pohlavími, které mohou být biologické, environmentální, sociální, případně mohou být podmíněny přístupem k lékařské pomoci či ochotou ji vyhledat.

»Ačkoliv mohou být muž i žena vystaveni stejné chorobě, zjistili jsme, že muži se méně často uchylují k návštěvě zdravotnického zařízení,« píše se ve zprávě WHO. V zemích, kde je rozšířeno onemocnění způsobené virem HIV, se vyšetření podrobí méně mužů než žen. Nižší střední délku života u mužů lze také vysvětlit tím, že k sebevraždě se jich uchýlí o 75 procent více. Muži nad 15 let také umírají dvakrát více při dopravních nehodách než ženy ve stejné věkové kategorii a mají čtyřikrát větší pravděpodobnost, že se stanou obětí vraždy.

Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) činila v roce 2000 v České republice střední délka života u nově narozených dětí 71,6 roku v případě mužů a 78,4 roku v případě žen. V roce 2017 čísla vystoupala na 76 let pro muže a 81,8 roku pro ženy. To znamená, že se u mužů zvýšila o 5,4 roku a u žen o 3,4 roku. Česko se v tomto ohledu pohybuje dlouhodobě nad světovým průměrem, v rámci Evropské unie jsou naopak tato čísla mírně podprůměrná.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 3 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


karel.pazdera
2019-04-06 13:13
Pro mne údaje uvedené v článku nemají žádnou vypovídající
hodnotu. Navíc s čísly o AIDS se dá různě čarovat a údaj, že ženy
více navštěvují doktora a díky tomu se dožívají více let je asi
vycucán z prstu. Už dlouho se neobjevila statistika, která by uvedla
rámci ČR...máme tolik a tolik důchodců, z toho se dožívá věku 65,
70, 75 atd takové procento. Ta čísla uváděná v jiných statistikách:
průměrný věk muže 76,8 let a ženy 85 let zase nic neříkají o tom,
kdy tito lidé byli narozeni. Takže platí Churchillův bonmot, věřím
jen těm statistikám, které jsem si sám zfalšoval..
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.