FOTO - Pixabay

Němci mají plné zuby zvyšování činží

Až 40 000 lidí v sobotu v Berlíně protestovalo proti rostoucím nájmům. Podobné, i když menší demonstrace se uskutečnily v Lipsku, Drážďanech, Mnichově a Frankfurtu nad Mohanem.

Ve spolkové metropoli zároveň začala sbírat podpisy iniciativa, která požaduje vyvlastnění asi čtvrt milionu bytů, jež patří velkým firmám.

»Chceme město, kde si všichni mohou dovolit bydlení,« shrnul jeden z řečníků na Alexandrově náměstí v centru Berlína krátce po poledni požadavky 280 organizací, které se zapojily do sobotní akce. Ta podle policie přilákala »výrazně více« než 10 000 lidí, podle pořadatelů dokonce na 40 000.

»Je potřeba změnit politiku, vytvořit na ni tlak,« řekl k cílům protestu rodilý Berlíňan Klaus Laue. Situace, kdy nájmy v německé metropoli za deset let stouply o 90 %, je podle něj nadále neúnosná. Podpořil proto svým podpisem také iniciativu nazvanou Vyvlastnit (firmu) Deutsche Wohnen a spol. Cílem iniciativy je za náhradu vyvlastnit všechny byty, které patří firmám vlastnícím v Berlíně více než 3000 bytů.

Právě zástupci této iniciativy byli mezi protestujícími, z nichž některé zdobily i komunistické symboly, často vidět, když sbírali podpisy. Celkem jich iniciativa, kterou podle některých průzkumů veřejného mínění podporuje více než polovina Berlíňanů, potřebuje 20 000, aby se jí oficiálně začala zabývat radnice. Ve druhém kroku pak příznivci vyvlastnění budou potřebovat kolem 170 000 podpisů, aby mohlo být vypsáno referendum. To by se mělo uskutečnit v polovině příštího roku.

Třídní boj

Mluvčí iniciativy Rousbeh Taheri připouští, že akce je radikální. »Ano, je to třídní boj, ale my jsme ho nezačali,« říká a tvrdí, že jde jen o reakci na prudce rostoucí nájmy. »Došli jsme k tomu, že velké koncerny se nedají výrazně změnit, že je potřeba změnit majitele,« poznamenává s tím, že dosavadní pokusy zlepšit situaci nezabraly.

Právně se iniciativa opírá o článek 15 německé ústavy, který počítá s možností vyvlastnění půdy, přírodního bohatství nebo prostředků produkce na základě zákona a za náhradu. V dějinách spolkové republiky sice tento článek prakticky nikdy nebyl aplikován, řada právních expertů se ale domnívá, že by to v tomto případě bylo možné, i když by se pak Berlín zřejmě nevyhnul řadě soudních sporů.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 12 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


tomasklima162
2019-04-07 23:31
KSČM by měla ve svých činžácích snížit nájmy na sociálně
únosnou úroveň.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.