FOTO - archiv

Netanjahu chce zabírat okupovaná území

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu začne rozšiřovat izraelskou svrchovanost na okupovaném Západním břehu Jordánu, pokud se po nadcházejících volbách stane opět premiérem.

Řekl to v sobotu izraelské televizi. Podle deníku Haarec ale z jeho slov nevyplývá, zda hovořil o celém Západním břehu, či jen o některých částech. Tento region Izrael okupuje od války v roce 1967, území by se mělo stát součástí palestinského státu.

»Nebudu dělit Jeruzalém, nebudu evakuovat žádnou osadu a zajistím, abychom získali kontrolu nad územím západně od Jordánu,« řekl Netanjahu v izraelské televizi. Prohlásil to těsně před parlamentními volbami, které se konají zítra a po kterých má Netanjahu velkou šanci v koalici opět sestavit vládu.

Podle deníku The Times of Israel se Netanjahu chystá rozšířit svrchovanost nad oblastmi, kde Izrael vybudoval židovské osady. V nich žije přes 400 000 Židů. Výstavba osad je ale z hlediska mezinárodního práva nelegální, protože je Izrael staví na okupovaném území.

»Chystám se rozšířit izraelskou svrchovanost a nebudu rozlišovat mezi bloky osad a izolovanými osadami. Z mého úhlu pohledu je každá z těchto osad Izraelem. Nikoho nebudu stěhovat a nepřenechám je svrchovanosti Palestinců,« uvedl Netanjahu. Řekl také, že palestinský stát by ohrozil existenci Izraele.

Hlavní palestinský vyjednavač Saíb Irikát v reakci prohlásil, že izraelské osady jsou nezákonné, budou odstraněny a jakákoli prohlášení na této skutečnosti nic nezmění. Řekl, že Izrael bude bezostyšně porušovat mezinárodní právo tak dlouho, dokud to bude mezinárodní společenství tolerovat. Odpovědnost za politiku Izraele nese podle něho zejména administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa.

Mluvčí Hamásu Sámí abú Zuhrí vyzval palestinskou samosprávu Mahmúda Abbáse, aby zastavila bezpečnostní spolupráci s Izraelem na okupovaném Západním břehu. »Netanjahuovy sny o připojení Západního břehu nebudou nikdy splněny. Nedovolíme, aby se to stalo,« řekl.

Palestinci chtějí mít vlastní stát na Západním břehu Jordánu, ve východním Jeruzalémě a v Pásmu Gazy.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 1.3, celkem 3 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.