FOTO - Pixabay

Prezident. Nejdražší předvolební kampaň

Slovensko před březnovými prezidentskými volbami zažilo podle nevládní organizace Transparency International Slovensko (TIS) nejdražší předvolební kampaň kandidátů na funkci hlavy státu. TIS v analýze odhadla, že celkové náklady se vyšplhají až k hranici 3,5 milionu eur (87,5 milionu korun). Při předchozí volbě hlavy státu před pěti lety náklady na kampaň mohly podle TIS dosáhnout částky do tří milionů eur (77,1 milionu korun).

Dvě třetiny ze zmiňované sumy před letošními přímými volbami hlavy státu utratili dohromady zvolená prezidentka Zuzana Čaputová, dále její soupeř v rozhodujícím druhém kole hlasování a místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič, jakož i vědec Robert Mistrík. Mistrík se ještě před prvním kolem voleb kandidatury vzdal ve prospěch Čaputové.

Shodné náklady

Náklady obou finalistů prezidentských voleb na kampaň, Čaputové i Šefčoviče, TIS odhadla shodně na 700 000 až 730 000 eur (18 až 18,76 milionu korun). Čaputová zhruba třetinu dosud vyfakturovaných nákladů vynaložila na svou propagaci na internetu. Téměř polovinu jejího rozpočtu na kampaň pokryli drobní dárci. Úřadující slovenský prezident Andrej Kiska v kampani před volbou hlavy státu v roce 2014 vynaložil podle TIS až 1,1 milionu eur (28,3 milionu Kč).

Nová pravidla

Prezidentská kampaň na Slovensku včetně jejího financování se letos poprvé řídila novými pravidly. Prezidentští kandidáti například museli zřídit transparentní účet. Někteří ale podle TIS možnost podrobnější analýzy jejich výdajů na kampaň obešli tím, že z transparentního účtu uhradili značnou částku mediálním agenturám. Podle zákona každý z prezidentských kandidátů může v období osmi měsíců před volbami vynaložit na kampaň půl milionu eur (12,85 milionu korun). Dalších 100 000 eur (2,57 milionu korun) v jejich prospěch má povoleno vynaložit každý z registrovaných podporovatelů, kteří rovněž musí zřídit transparentní účet.

Více kandidátů

Do voleb o nejvyšší politickou funkci na Slovensku se letos přihlásilo patnáct kandidátů, dva z nich odstoupili ještě před prvním kolem hlasování. Před pěti lety se v prvním kole prezidentských voleb o hlasy voličů ucházelo čtrnáct kandidátů.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 8 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.