FOTO - Pixabay

Šaría v Bruneji

V asijském státě Brunej začal ve středu platit islámský zákon, který umožní trestat homosexualitu nebo nevěru smrtí a krádež amputací ruky nebo nohy. Brunej se tak stala sedmou zemí světa, kde mohou lidé zemřít kvůli své sexuální orientaci.

Trest smrti za ni je zakotven i v právním systému Íránu, Saúdské Arábie, Jemenu, Nigérie, Súdánu a Somálska. Mauritánie sice umožňuje odsoudit osobu k ukamenování, ale zároveň v ní platí moratorium na tresty smrti Záměr zavést šaríu ohlásila 400tisícová Brunej v roce 2013, nové tresty však začaly platit až nyní. Rozhodnutí vyvolalo pozornost v celém světě. »Kruté a nelidské tresty« odsoudila OSN, celebrity jako George Clooney a Elton John vyzvaly k bojkotu luxusních hotelů spojených s Brunejí. Francie Brunej vyzvala, aby od »tohoto projektu« odstoupila. Protest vznesla i SRN. Kvůli svému nerostnému bohatství patří Brunej k zemím s vysokým hrubým domácím produktem, avšak v posledních letech se potýká v souvislosti s nižšími cenami ropy s recesí. Sultán Hassanal Bolkiah očekává, že zavedení šaríe posílí mezi konzervativci jeho pozici coby islámského vůdce, píše AFP. Odbornice na Asii Bridget Welshová se domnívá, že se z Bruneje stává Saúdská Arábie jihovýchodní Asie. »Rostoucí závislost režimu na náboženství se dá vysvětlit oslabením brunejské ekonomiky a obavami z úpadku podpory obyvatelstva,« řekla.

Brunejci svého sultána nekritizují, takže se neví, jak se dívají na novou legislativu. Mezi muslimy, kteří tvoří 70 % obyvatel, zavedení šaríe podporu má. Zda se budou tresty smrti ukamenováním vykonávat, není tak jisté. Brunejský zákoník už dlouho zahrnuje tresty oběšením, naposledy byl však tento trest vykonán v roce 1957. Premiér navíc ujistil, že platit budou dva právní systémy. Islámský, který se bude týkat výhradně muslimů, a druhý civilní pro společnost jako celek.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.6, celkem 5 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-04-08 15:56
Středověk.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.