Ilustrační FOTO - Pixabay

Akcelerace růstu výroby se teď neočekává, stavebnictví sytí hlavně veřejné zakázky

Průmyslová výroba v únoru podle zveřejněných údajů Českého statistického úřadu vzrostla meziročně o 1,5 procenta, stavební produkce se zvýšila o 5,8 %.

»Částečně za výsledky průmyslu stojí nižší srovnávací základna ve výrobě elektřiny z minulého roku kvůli odstávce v jaderné elektrárně Temelín,« upozornil analytik ING Bank Jakub Seidler.

Výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu přispěla podle statistiků k meziročnímu růstu průmyslu nejvíce.  Kladnou roli sehrála i výroba elektrických zařízení a výroba strojů a zařízení. Produkce naopak klesla ve výrobě motorových vozidel, přívěsů a návěsů, ve zpracování dřeva, výrobě dřevěných, korkových, proutěných a slaměných výrobků a výrobě chemických látek a chemických přípravků.

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách vzrostly meziročně o 3,6 %, přičemž tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se zvýšily o 4,9 %, zatímco domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, stouply jen o 1,9 %.

Hodnota nových zakázek ve sledovaných odvětvích vzrostla o 1,4 %. Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 1,3 %, tuzemské pak vzrostly o 1,5 %.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se v únoru snížil meziročně o 0,2 %.

»Vzhledem k vnějším podmínkám, tedy fakticky klesající průmyslové aktivitě v Německu, nelze momentálně silný růst ze strany tuzemského průmyslu čekat,« uvedl analytik Generali Investment Radomír Jáč. Zakázky podle něj naznačují, že akcelerace růstu výroby není v nejbližších měsících pravděpodobná.

Bytová výstavba

je stále slabá

Produkce v pozemním stavitelství se zvýšila meziročně o 5,1 % a inženýrské stavitelství zaznamenalo růst o 9,6 %.

»Po lednovém propadu, za nímž rozhodně nestál nedostatek zakázek, ale počasí a vysoký srovnávací základ, se výsledky stavebnictví opět vrátily k normálu,« uvedl pro Haló noviny analytik ČSOB Petr Dufek. V lednu stavebnictví kleslo meziročně o 13,2 %.

Podle Dufka jsou vyhlídky stavebnictví pro další měsíce příznivé. »Podstatným faktorem však zůstává ochota veřejného sektoru investovat, a to zejména v době, kdy ekonomika ztrácí na tempu,« uvedl dále analytik.

Stavební úřady vydaly v únoru 6097 stavebních povolení, meziročně o 10 % více. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 25,7 miliardy korun a ve srovnání se stejným obdobím roku klesla o tři procenta.

Slabá je podle Dufka bytová výstavba, nových bytů se, jak uvedl, staví méně než v době recese v letech 2012 a 2013. »Rekordní ceny bytů jsou pak už jen důsledkem velmi slabé nabídky dlouhodobě brzděné byrokracií,« dodal.

Podle statistiků počet zahájených bytů klesl o 1,8 % na 2545 bytů, počet dokončených bytů vzrostl o 25,1 % na 2968 bytů.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebnictví se v únoru 2019 zvýšil meziročně o 1,3 %.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 1, celkem 2 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.