Alkohol za volantem?

Dát si jedno pivečko a vyrazit na cestu alkoholem? Proč by to měl být problém, zvláště když taková malinovka nebo kofola k vepřové s knedlíkem a zelím chuťovým buňkám, co si budeme povídat, příliš nelahodí? Na první pohled se zdá, že zrušení dosavadní nulové tolerance alkoholu v krvi pro řidiče by bylo logickým krokem. Jenže – to je jen první pohled.

Znám spoustu lidí, kteří reagují jinak než zkušení matadoři, s nimiž jedna »desítečka« nic neudělá. Tak například – ve vzdálené rodině máme jednu příbuznou, která vypije dvojku bílého a už dělá doslova a do písmene psí kusy. Emocionálně se zkrátka uvolní natolik, že je »na zabití«…

A pak si taky vybavuji mnoho drsňáků, kteří tvrdí, že jít »na jedno« je otravování obsluhy. Mnozí lidé si sice v přestávce mezi řízením v dobré víře zajdou na jedno pivečko, ale chytnou slinu a nezůstane jen u něj. Jsou pak bezpeční pro své okolí, když sednou do auta svého vozu posilnění třemi, čtyřmi či pěti dvanáctkami? Jaká je vlastně hranice, kdy je člověk po požití alkoholu dokonale při smyslech, a kdy už má vnímání – byť jen částečně – zhoršené? Kde ji najdeme, když každý člověk je individualitou a každý reaguje na alkohol jinak?

Sám za sebe bez váhání říkám, že bych si za volant pod vlivem alkoholu nesedl. Ne proto, že bych se bál policistů, ale proto, že cítím zodpovědnost vůči svému okolí. Nechci být jen sobec – a podobně by na problematiku zrušení nulové tolerance podle mě měli nahlížet všichni, kteří dostanou při dlouhé či kratší cestě automobilem chuť na skleničku. Nemluvě o těch z pravé strany našeho politického spektra, kteří hodlají dokonce až půl promile alkoholu v krvi učinit jako zákonem povolenou normu.

Ostatně – vždyť právě to je výsadou pravice: každý má myslet výhradně na sebe. Nicméně, jsou sféry, kde tento individualismus škodí. O jedné z nich byl i tento Redakční sloupek

Petr KOJZAR


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.6, celkem 19 hlasů.

Petr KOJZAR

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


reich.mir.fan
2019-04-10 07:05
Toleranci 0,2% bych doporučil jako určitou pojistku resp.toleranci po
některých lécích nebo jízda po vypití jednoho piva po 4 hodinách.
miki.13
2019-04-09 12:31
Téměř ve všech vyspělých zemí je tolerance pro řízení 0,5 v UK a
USA 0,8 a nemají větší problém než my. Téměř ve všech
postkomunistických zemí je limit 0 a problémy jsou. Čím to je?
Samozřejmě alkohol za volant nepatří.
uplnejvypatlanec
2019-04-09 07:59
nojo, ale vsude okolo to funguje
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.