Ilustrační FOTO - Haló noviny

Haftarovy jednotky na předměstí Tripolisu

Pětadvacet mrtvých a 80 zraněných si od neděle vyžádaly boje na jihu Tripolisu. S odvoláním na libyjské ministerstvo zdravotnictví o tom informovala agentura Reuters.

Oddíly Libyjské národní armády (LNA), která je spřízněna s pro Západ »odpadlickou« vládou na východě země a které velí polní maršál Chalífa Haftar, dorazily podle tiskových agentur v neděli na předměstí libyjské metropole a střetly se tam s jednotkami Západem uznávané vlády.

Haftar minulý týden nařídil své armádě, aby pochodovala na Tripolis. Vláda v Tripolisu reagovala vyhlášením bojové pohotovosti všech bezpečnostních sil. V neděli Haftar oznámil, že jeho armáda podnikla svůj první nálet na předměstí libyjské metropole.

Z Tripolisu podle OSN od 4. dubna před boji uprchlo 2200 civilistů a dá se čekat, že budou utíkat další. Podle OSN mají teď humanitární agentury zdravotnické vybavení a léky, jež umožní ošetření až 210 000 lidí po tři měsíce.

Polní maršál Chalífa Haftar. FOTO - wikipedia commons

Podpůrná mise OSN (UNSMIL) v neděli vyzvala, aby bylo na předměstí Tripolisu vyhlášeno krátkodobé příměří umožňující evakuaci civilistů a zraněných. Mluvčí mise včera sdělil agentuře AFP, že příměří zatím není a libyjští záchranáři se do oblasti bojů nemohou dostat. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo uvedl, že Spojené státy jsou »hluboce znepokojeny« nejnovějšími událostmi v Libyi, a zároveň vyzval k okamžitému ukončení bojů.

Reuters s odvoláním na místní představitele napsal, že letiště v Tripolisu muselo být kvůli náletu uzavřeno a cestující terminál opustili.

Rusko v neděli v Radě bezpečnosti zablokovalo přijetí deklarace, jež měla Haftara vyzvat k zastavení postupu na Tripolis. Ruská delegace chtěla, aby dokument požadoval zastavení bojů od všech účastníků, nejenom LNA. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov vyzval bojující strany ke zdrženlivosti a k tomu, aby se vyvarovaly krveprolití.

Libye se od svržení dlouholetého vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011 nevzpamatovala z chaosu. O vládu kromě mnoha ozbrojených skupin usilují dva kabinety. Ten na východě, který má podporu LNA, neuznává vládu v Tripolisu, za níž ale stojí OSN. Oba kabinety mají vlastní parlament a centrální banku, Haftar pak ropnou společnost.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.9, celkem 23 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-04-09 14:56
Jsou to ty samé gatě, akorát jedny poklopcem dozadu. Kde ty zlaté, pro
Líbijce, Kaddafiho časy jsou? A v USA teď mají těžkou hlavu, koho
bombardovat. Není liž pravda.
pleningeri
2019-04-09 09:26
Je "zvláštní", že partyzáni bojují proti
"protektorátním" vládám? V čem se liší vláda v Kábulu od
té v Tripolisu? Ničím, obě nainstalovali pachatelé rozvratu proti
vůli obyvatel ...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.