Brazilský levicový exprezident Luiz Inácio Lula da Silva. FOTO - wikimedia commons

Brazilci stále požadují svobodu pro Lulu

Tisíce lidí v neděli demonstrovaly v řadě brazilských měst za propuštění levicového exprezidenta Luize Inácia Luly da Silva z vězení a proti současné ultrapravicové hlavě státu Jairu Bolsonarovi.

Lula (73), který je mnohými považován za nejoblíbenějšího prezidenta v historii Brazílie, byl odsouzen za korupci a do vězení v Curitibě nastoupil přesně před rokem. Lula da Silva, který stál v čele Brazílie v letech 2003 až 2010, obvinění odmítá s tím, že byla politicky motivovaná. Totéž zopakoval v článku, který vyšel v neděli v místním deníku Folha de Sao Paulo. Lula v něm mimo jiné označil za viníka svého odsouzení prezidenta Bolsonara, jehož obvinil z »politické perzekuce«.

Bolsonaro vyhrál loňské prezidentské volby, v nichž chtěl proti němu kandidovat právě Lula, který měl podle průzkumů velkou šanci volby vyhrát. U velké části brazilské populace se totiž Lula stále těší velké popularitě proto, že sociálními programy dostal miliony chudých obyvatel z bídy.

Kandidaturu ale Lulovi loni v září zamítl soud, ač předtím i výbor OSN pro lidská práva vyzval Brazílii, aby mu umožnila ucházet se o úřad prezidenta. Exprezident totiž ještě nevyčerpal všechny možnosti odvolání, do vězení ale musel proto, že byl odsouzen soudem druhé instance. O takové praxi v brazilském soudnictví rozhodl nejvyšší soud v roce 2016. Někteří to ale kritizují a loni v prosinci soudce nejvyššího soudu tento verdikt zrušil. Předseda téhož soudu ale vzápětí jeho rozhodnutí zvrátil.

»Nenašli nic, co by mě usvědčilo: ani nahrávky rozhovorů se zločinci, ani kufříky s penězi, ani bankovní účty v zahraničí,« hájil se Lula v článku ve zmíněném článku. Korupce se podle soudu Lula dopustil tím, že jako úplatek od stavební firmy OAS dostal luxusní byt. Podle obhajoby Lula byt nevlastnil a obžaloba byla postavena na svědectví bývalého šéfa OAS, který vypovídal dohodou za snížení trestu. Proti Lulovi je vedeno více soudních řízení. Letos v únoru byl soudem první instance v jiné kauze odsouzen ke 12 letům a 11 měsícům vězení rovněž za to, že údajně přijal materiální úplatky od firmy OAS a Odebrecht.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.9, celkem 18 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-04-10 13:29
I kdyby to, z čeho Lulu obviňují, byla čistá pravda, byla by to
nicotnost proti tomu co se provádí napravo. Ale na odvedení pozornosti
od megalumpáren se to náramně hodí.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.