Americký »vrchol pitomosti a neinformovanosti«

USA udělaly chybu, když zařadily íránské revoluční gardy k teroristickým organizacím.

Řekl to v televizním projevu íránský prezident Hasan Rúhání, podle něhož tento krok Íránce sjednotí a ohrozí americké zájmy v regionu.

Zařazení gard, které vznikly k ochraně Íránu v době islámské revoluce, na seznam teroristických organizací v pondělí ohlásil americký prezident Donald Trump. Írán reagoval na Trumpovo rozhodnutí označením všech amerických armádních jednotek za teroristické a vládu USA za podporovatele terorismu.

Íránští poslanci zahájili svou schůzi provoláváním hesla Smrt Americe. Mnozí přišli v uniformě gardistů na znamení podpory těchto ozbrojených sil. V Íránu byl národní den revolučních gard. Předseda parlamentu Alí Larídžání krok USA zhodnotil jako »vrchol pitomosti a neinformovanosti«.

Podle analytiků může rozhodnutí Washingtonu zkomplikovat spolupráci USA s regionálními spojenci. Jedním z nich je Saudská Arábie, která americký krok uvítala. Rijád dlouhodobě viní Írán z vměšování do svých vnitřních záležitostí.

Rúhání prohlásil, že revoluční gardy jsou ochránci Íránu a jejich příslušníci za Íránce umírají. »Tento (americký) omyl Íránce sjednotí a gardy získají v Íránu na popularitě... Amerika využívá v regionu teroristy, zatímco gardisté proti nim bojují od Iráku po Sýrii,« poznamenal Rúhání.

Íránsko-americké vztahy se zhoršily loni v květnu, kdy Trump odstoupil od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu; pak obnovil protiíránské sankce. Teherán pohrozil, že dohodu přestane dodržovat a že svůj jaderný program obnoví. Zatím to neudělal, protože zbylí signatáři se snaží dohodu udržet při životě. Rúhání na adresu amerických politiků řekl, že »budou-li na Írán vyvíjet tlak, obnoví Íránci výrobu výkonných centrifug IR-8« na obohacování uranu. Írán také hrozí zastavením plavby ropných tankerů Hormuzským průlivem.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 35 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-04-10 13:12
Militarizace všeho, dokonce už i Kozmu, hvězdné náklady na zbrojení,
obchodní i horké války, embarga, cochcárenské
"teroristické" seznamy i seznamy "darebáckých"
státu dle svých nenažraných potřeb, kálení na mezinárodní právo,
praktizace neokolonializmu v globálním měřítku, vyhrožování
nuceným spojencům, neustálé zasahování do vnitřních záležitostí
jiných států v gangsterském stylu - to je skutečný arogantní
"dar" USA Světu. Ne "America", tam patří i celá
Jižní a Střední, ale pouze USA "First". To oni jsou ta
nejobludnější "škodná" Světa.
pleningeri
2019-04-10 11:10
Američané, které na Blízkém východě zajmou "teroristické"
Íránské gardy již nebudou mít nárok na život. Přece o vydání
zajatců nepřijdou USA s prosíkem ...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.