Ilustrační FOTO - Pixabay

Digitální daň už mají také Francouzi

Francouzské Národní shromáždění na začátku týdne schválilo velkou většinou hlasů zavedení digitální daně na národní úrovni. Tříprocentní daní zatíží příjmy velkých mezinárodních internetových firem. Píší o tom francouzská média.

Navrhovatel zákona, pro nějž se v zemi vžil název GAFA podle iniciál firem Google, Apple, Facebook a Amazon, ministr financí Bruno Le Maire, si gratuloval, že »Francie otevírá cestu« a »další země budou následovat«. Nicméně návrh zavedení digitální daně již minulý týden schválil také rakouský kabinet. Rakušané počítají s pětiprocentní daní.

Ve francouzském modelu se daň dotkne třicítky koncernů, jimž digitální aktivity ročně vynášejí více než 750 milionů eur (19 miliard Kč) globálně a více než 25 mil. eur v samotné Francii. Tři procenta budou platit mimo jiné z internetových reklamních zisků. Letos počítá francouzská státní pokladna s příjmem 400 mil. eur, v letech 2020-22 pak každoročně se 650 mil., uvádí agentura AFP.

Proti zavedení daně se zasazoval Washington. Označoval ji za diskriminační, protože se výrazně dotkne právě nadnárodních firem usazených ve Spojených státech.

Le Maire ale argumentuje tím, že tradiční podniky platí podstatně vyšší daně než internetové firmy, které často nemají v Evropě žádné sídlo a nemohly být tedy na kontinentu daněny, nebo podnikají v těch evropských zemích, kde je výhodný daňový režim.

Nicméně podle neziskové organizace Oxfam je opatření GAFA pouze symbolické. Antiglobalizační skupina Attac odhaduje, že francouzská digitální daň nezatíží zhruba dvě třetiny skutečných příjmů dotčených firem.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.6, celkem 7 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.