Ilustrační FOTO - Pixabay

Chovy prořídly, vepřové bude dražší

Cena vepřového masa na evropském trhu stoupá, od poloviny března do současnosti u jatečně zpracovaných prasat o zhruba pětinu, u jednotlivých samostatně obchodovaných částí i o 40 procent.

Uvedl to výkonný ředitel Českého svazu zpracovatelů masa Jan Katina. V následujících měsících vepřové zdraží i v obchodech, možná až o pětinu, dodal.

Podle ředitele Svazu chovatelů prasat Jana Stibala za zdražením stojí větší prodeje masa do Číny, kde chovy decimuje africký mor prasat, ale také to, že zpracovatelé v minulosti nezlevňovali, když byla prasata vykupovaná za ceny nižší, než byly náklady. Chovatelé tak zavírali chovy a nyní prasata nemají, cena proto roste. Počty chovaných prasat klesly podle údajů Českého statistického úřadu od začátku tisíciletí ze skoro 3,7 milionu na loňských 1,56 mil.

Čeští spotřebitelé podle Katiny mohli zaznamenat zdražování zatím jenom omezeně, maloobchod nyní doprodává maso za dříve dohodnuté ceny. »Velmi podobně tomu je i v případě masných výrobků, jejichž prodejní ceny obvykle reagují na cenu masa ještě s větší časovou prodlevou,« dodal. »V případě masných výrobků se zdražení v pultech zřejmě odehraje z menší části již v dubnu, ale výraznější nárůst spotřebitelských cen se projeví až v květnu a červnu,« uvedl svaz.

Svaz chovatelů v informačním bulletinu sdělil, že v Německu cena roste a zdražování začíná i v dalších evropských zemích. »I náš trh se konečně probudil z letargie a cena se výrazněji pohnula. Ve třináctém týdnu stoupla téměř o korunu na 36,19 koruny. Téměř po půl roce se chovatelé dočkali posunu nad 36 Kč/kg,« uvedl svaz. Někteří zpracovatelé tak nyní vykupují i za 40 Kč/kg.

Podle ČSÚ stál u nás loni na začátku roku kilogram vepřové pečeně s kostí 119,6 Kč, na konci roku kolem 115 Kč.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.3, celkem 3 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.