Velikonoce v Dolní Krupé a v GASK

Barokní fara v Dolní Krupé a zahrady Galerie Středočeského kraje (GASK) v Kutné Hoře ožily velikonoční atmosférou a změnily se na prostor pro tradiční i netradiční velikonoční jarmark.

Návštěvníci se v Dolní Krupé seznámili s tradičními zvyky, jako je pomlázka, honění Jidáše, hledání pokladů, vynášení smrtky, zdobení vajec, ale také ochutnali pokrmy jako pučálka, mazanec či beránek.

»Celková atmosféra této akce ukázala silné stránky této památky a okolního prostředí při prezentaci naší tradiční kultury a lidových zvyků. Můžeme být hrdí na to, že jsme chátrající faru před pěti lety odkoupili a zachránili,« podělil se o dojmy předseda krajského výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch Zdeněk Štefek (KSČM).

Jednotlivé zvyky bylo možné prožít na hravé stezce farní zahradou, co zvyk, to stanoviště. Mnozí se naučili uplést pomlázku nebo vyrobit píšťalku z vrbového proutí.

Program doplnilo i vystoupení souboru Kominíček z Malé Bělé a velikonoční výstava ve zrenovovaném interiéru.

V zahradách Jezuitské koleje

U stylových stánků byla nabízena řada jarních i celoročních gastronomických specialit a regionálních výrobků a potravin, velikonoční zboží, šperky, vázy, hrnky, děti zaujaly i dílničky a tvůrčí workshopy.

Kulturní program zajišťovala kutnohorská jarmareční muzika i folklorní soubor Mateník a Muzika Špalíček Praha. Nechybělo ani vystoupení s průvodem vynášení smrti.

Divadlo Úsměv Ludmily Frištenské zahrálo pohádky O Koblížkovi a Jak koťátko zapomnělo mňoukat.

»Velikonoční jarmark je dalším příkladem výborného využití potenciálu nejen našich zahrad Jezuitské koleje, ale i potenciálu Kutné Hory, která návštěvníkům současně nabízela třeba komentované prohlídky chrámu sv. Barbory. Ostatně i v GASK jarmark doplňovaly odpolední vernisáže výstav,« poznamenal při své návštěvě jarmarku Štefek.

(zs)

FOTO - autor


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(zs)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.