Jedno velké bloudění

Paní ministryně financí hledá úspory. Nejdříve se zmíní o »státních« pojištěncích. Potom požádá kolegy ve vládě, aby »přitáhli šrouby«. Dnes je na stole třetí pokusný chroust. A tentokrát pěkně strukturovaný. Zvýšíme spotřební daň z cigaret a alkoholu a z hazardu. To je v EU poměrně běžné – jen to nikdo nenavrhuje těsně před volbami. Pokud jde o hazard – tam situace po bezbřehém otevření »trhu« v devadesátých letech pomalu ale jistě spěje k regulaci. Jenom Sazka hned od počátku plní úlohu podporovatele sportu. A co ti ostatní? Co kasina? Co kurzové sázky? Co hrací (v oficiální hantýrce »výherní«) automaty? A což takové internetové sázení?!

Zdá se, že návrh by měl být poněkud strukturovanější. Tyhle hry, které podle psychiatrů přivedly řadu osob na scestí, pokud jsou zdaněny, plní státní rozpočet. A pokud se danění nedaří?

Nu bylo by vhodné na jedné straně se podívat, kde nezdaněné peníze utíkají a na druhé straně si vzít příklad ze Sazky. Nebo nám zdraví naší populace, které může podpořit dotace do rozvoje sportu právě z těchto peněz, nestojí za trochu zamyšlení? Já vím, jde o systémovou úvahu. Jde o peníze, které budou »omašličkované«, čili určené jasně na daný účel. Nebo je lepší dál lamentovat, že na sport – hlavně ten masový – nějak stále nezbývá, a diskutovat dále o náplni nově zakládané Sportovní agentury?

Námět je zde. Uvidíme, co se z něj vyvine. Třeba si někdo příkladu jasného určení peněz ze Sazky všimne.

Jaromír KOHLÍČEK, europoslanec a kandidát do Evropského parlamentu (KSČM – Česká levice společně!)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 21 hlasů.

Jaromír KOHLÍČEK

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-04-11 19:11
Kdo asi může hrát hry na principu dej mi korunu a já ti padesátník
vrátím? Trouba? Zoufalec? Zjevně hlavně ten, kdo je provozuje. Pokud je
to stát a zisky, bezpracné, přerozděluje v prospěch celé
společnosti, třeba i do toho sportu, dá se to ještě překousnout. Ale
jinak?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.